Bujar Osmani nesër takohet me raportuesin në Parlamentin Evropian për RMV, Ilhan Kyuchyuk

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, nesër (17 shkurt 2021) do të takohet me eurodeputetin Ilhan Kyuchyuk, raportues në Parlamentin Evropian për Republikën e Maqedonisë së Veriut, i cili është në vizitë dy-ditore në vend.

Sipas njoftimit së MPJ-së, vizita realizohet në prag të votimit për projekt-Rezolutën për Republikën e Maqedonisë së Veriut në Komisionin për Punë të Jashtme në kuadër të Parlamentit Evropian, që do të jetë tema qendrore e të gjitha takimeve. Do të hapen perspektivat evropiane të vendit, si dhe të situata e përgjithshme me procesin e zgjerimit të Unionit.

Në kuadër të kësaj vizite, përveç takimin me Ministrin e Punëve të Jashtme, Kyuchyuk do të takohet gjithashtu me Presidentin Stevo Pendarovski, Kryetarin e Parlamentit Talat Xhaferi, Kryeministrin Zoran Zaev, përfaqësues të grupeve parlamentare dhe përfaqësues të tjerë shtetëror-politik.

Bujar Osmani nesër takohet me raportuesin në Parlamentin Evropian për RMV, Ilhan Kyuchyuk shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy