Dendias: Greqia dëshiron të mbahet konferenca ndërqeveritare me Maqedoninë dhe Shqipërinë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Greqia është e vendosur fort për të ardhmen evropiane të rajonit dhe dëshiron të mbajë konferenca ndërqeveritare, si një hap i parë në negociatat e pranimit, si me Maqedoninë e Veriut ashtu edhe me Shqipërinë fqinje, tha Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias në një takim me zv. Kryeministrin për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov.

Ata u takuan në periferi të Forumit Ekonomik Delfi, sot në Athinë dhe patën një takim tet-a-tet në të cilin, përveç marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë dhe intensifikimit të bashkëpunimit në shumë fusha, të dy diskutuan gjithashtu zhvillimet aktuale në rajon .

Sipas Sekretariatit për Çështjet Evropiane, fokusi i veçantë i takimit u vu në rëndësinë e fillimit të negociatave të pranimit të Maqedonisë Veriore me Bashkimin Evropian, si për rajonin ashtu edhe për besueshmërinë e Bashkimit në Ballkan.

“Gjithmonë theksoj se interesi më i madh nga Maqedonia e Veriut evropiane janë fqinjët tanë, të cilët me suksesin tonë në anëtarësimin në BE, sigurojnë sukses për veten e tyre si kampione në rajon, dhe Greqia është një shembull i shkëlqyeshëm i kësaj”, tha Dimitrov./Telegrafi/

Advertisement

Dendias: Greqia dëshiron të mbahet konferenca ndërqeveritare me Maqedoninë dhe Shqipërinë shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy