Filipçe: Sot ka mbi 1.000 raste të reja, 10% prej tyre janë të vaksinuar

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sot ka rreth 1.000 raste të reja me coronavirus, konfirmoi Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

Dje departamenti i spitalit “8 Shtatori” u vu plotësisht në funksion, ku ka ende shtretër të lirë, por hapësirë ​​shtesë po sigurohet në zonën e kujdesit intensiv.

“Dje pasdite, Spitali Modular pranë Klinikës Infektive ishte plotësisht funksional. Këtu siguruam staf shtesë nga klinikat e tjera dhe pjesë të klinikës së sëmundjeve infektive, kryesisht infermierë dhe staf ndihmës. Është një spital me 60-70 shtretër. Qendra e rehabilitimit në Kozle është gati, të gjithë kanë furnizim me oksigjen.

Presioni mbi Spitalin e Tetovës është zbutur disi”, tha Filipçe.

Advertisement

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe përsëriti sot se vaksinimi është mënyra më e mirë për të mbrojtur qytetarët nga coronavirusi, dhe jo vetëm në vendin tonë, por edhe në botë.

Kjo tregohet edhe nga statistikat e bëra në mesin e të infektuarve me COVID-19.

“Dhjetë përqind e të gjitha rasteve të reja në vend janë të vaksinuar, ndërsa gjithashtu 10 përqind e atyre të shtruar në spital gjithashtu janë vaksinuar. Por, ajo që është më e rëndësishmja për ne është se në qytetet në vend, siç është Ohri, ku përqindja e vaksinimit është e lartë, numri i të shtruarve në spital është më i ulëti”, shtoi Ministri./Telegrafi/

Filipçe: Sot ka mbi 1.000 raste të reja, 10% prej tyre janë të vaksinuar shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy