Filipçe: Transplantimi i tretë i zemrës në vendin tonë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se në vend po vijon transplantimi i disa organeve nga një donator.

Filipçe theksoi se tashmë janë realizuar transplantimet e dy veshkave ndërsa po vijon transplantimi i zemrës.

“Mëngjesin e sotëm në orën 6:33 filloi procesi për transplantimin e tretë të zemrës në historinë e vendit tonë. Dy pacientë do të bëjnë transplantim të veshkave. Mbrëmë vonë, së bashku me kolegët e mi, koordinatori kombëtar për transplantim, mjekja Maja Mojsova Mijovska si dhe me ekipin e kardiokirurgëve mjeku Sashko Jovev, akademik Zhan Mitrev, mjekja Marjan Sokarovski, mjekja Vasil Papestiev, mjekja Tanja Angjusheva bëmë përgatitjet për transplantimin e zemrës dhe veshkave nga një dhurues i vdekur familja e të cilit pranoi të dhuronte organet e pacientit.

Uroj shumë ekipe të mjekëve që do të kryejnë transplantime. “Suksese atyre”, shkruan Filipçe në Facebook.

Advertisement

Filipçe: Transplantimi i tretë i zemrës në vendin tonë shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy