Holstein: Maqedonia nuk hapësirë ​​tjetër për manovrim, ka vija të kuqe që nuk mund të kalohen

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ambasadorja gjermane në Maqedoninë e Veriut Anke Holstein tha sot se Presidenca portugeze aktualisht po punon shumë për të gjetur një konsensus mbi kornizën negociuese për Maqedoninë e Veriut në Këshillin e BE të planifikuar në qershor dhe shprehu keqardhje që Gjermania nuk arriti këtë konsensus gjatë presidencës së saj me BE-në.

Ajo thotë se nuk ka hapësirë ​​tjetër për manovrim për Maqedoninë e Veriut dhe se ka vija të kuqe që nuk duhet të kalohen.

“Ne, Gjermania, ende pendohemi që nuk arritëm të arrijmë këtë konsensus gjatë presidencës sonë, pavarësisht të gjitha përpjekjeve që kemi bërë pavarësisht përfshirjes së qeverisë sonë të lartë. Sot ne mbështesim Portugalinë sa më shumë që të mundemi”, tha Holstein në një debat mbi “E ardhmja e Evropës dhe e ardhmja e zgjerimit”, organizuar nga Lëvizja Evropiane e Maqedonisë.

Për Maqedoninë e Veriut, nënvizoi Holstein, nuk ka hapësirë ​​tjetër për manovrim, ka vija të kuqe që nuk duhet të kalohen, ndërsa Qeveria ka treguar një qëndrim vërtet të mirë përkundër përçmimit në këtë proces, në mënyrë që të mos prishen marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë.

Advertisement

Ajo theksoi se edhe opozita dha mbështetje të madhe në këtë situatë të vështirë dhe përmendi reformat në mënyrë që të tregojë se vendi është gati dhe do të jetë gati kur Bashkimi Evropian të jetë gati.

Gjermania, tha ajo, nga ana tjetër mbështet politikën e zgjerimit, sot përqendrimi është në Ballkanin Perëndimor për të siguruar sigurinë dhe stabilitetin në këtë pjesë të Evropës./Telegrafi/

Holstein: Maqedonia nuk hapësirë ​​tjetër për manovrim, ka vija të kuqe që nuk mund të kalohen shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy