Ivanovska: Qeveria të heqë dorë nga angazhimi i “Bechtel dhe Enka” përmes “ligjit të veçantë”

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryetarja e Komisionit për Antikorrupsion Biljana Ivanovska i bëri thirrje qeverisë të braktisë angazhimin e konsorciumit amerikano-turk “Bechtel dhe Enka” për ndërtimin e autostradave në Korridorin 8 dhe atë që lidh Prilepin dhe Manastirin përmes një “ligji të veçantë”.

Sipas kryetares të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, është një marrëveshje e drejtpërdrejtë duke e deklaruar veten një investitor strategjik dhe ndërtimin e autostradave me interes kombëtar. Kjo hap derën për një marrëveshje të mundshme korruptive, ndërsa Antikorrupsioni këtë ligj, nëse miratohet, do ta kundërshtojë përpara Gjykatës Kushtetuese.

“Ky është një ligj me rrezik të lartë korrupsioni dhe ne do t’ia paraqesim Gjykatës Kushtetuese. Si është e mundur që ai ligj të jetë në përputhje me Kushtetutën dhe në të njëjtën kohë të favorizojë një operator?”, pyeti Ivanovska në deklaratën e saj për “Telma”.

Sipas saj, projektuesi nuk mund të jetë kontraktor në të njëjtën kohë, ndërsa Ivanovska përveç kësaj pyet pse ky projekt-ligj nuk paraqitet nga Qeveria, por nga deputetët.

Advertisement

OBRM-PDUKM-ja opozitare njofton se këtë fundjavë do të ndërtojnë një pozicion.

Përndryshe, në vitin 2013, një ligj i veçantë lejoi kinezët “Sinohydro” të ndërtojnë autostradën Kërçovë – Ohër, e cila nuk është përfunduar ende./Telegrafi/

Ivanovska: Qeveria të heqë dorë nga angazhimi i “Bechtel dhe Enka” përmes “ligjit të veçantë” shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy