Kovaçevski: Bullgaria nuk mund të jetë anëtare e BE-së në mëngjes dhe të vendosë veto, e pasdite të mos jetë anëtare dhe të vendosë taksë 10 euro për gazin

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha sot nga Beogradi se Bullgaria ka vendosur taksë ilegale për transportin e gazit përmes vendit tonë dhe se do të shfrytëzohen të gjitha mundësitë ligjore për zgjidhjen e problemit.

Kovaçevski, i pyetur nga një gazetar nëse Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Hungaria mund të veprojnë së bashku kur bëhet fjalë për taksën për transportin e gazit, sepse ajo prek të tre vendet, tha se ajo është një taksë e vendosur në mënyrë të paligjshme që është futur në radhë të parë nga BE-ja. .

– Të gjithë duan të thonë se është një taksë e vendosur nga Bullgaria, por duhet të dimë që ai vend është anëtar i BE-së dhe nuk mund të jetë anëtar në mëngjes kur p.sh. i vë veton dhe pasdite. mos beni anetar dhe vendosni tarifen 10 euro. Këtë pyetje ia drejtuam Sofjes dhe Brukselit, tha ndër të tjera Kovaçevski në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministren serbe Ana Brnabiq. /Telegrafi/

Kovaçevski: Bullgaria nuk mund të jetë anëtare e BE-së në mëngjes dhe të vendosë veto, e pasdite të mos jetë anëtare dhe të vendosë taksë 10 euro për gazin shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy