Kovaçevski: Fronti evropian ekziston, Taravari nuk është vendimtar për të ardhmen e vendit

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, në një konferencë për shtyp me kryetarin e Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë, Lars Klingbeil, theksoi se fronti evropian për të cilin ata mbrojnë ende ekziston, duke u fokusuar në integrimin europian të Maqedonisë së Veriut. Ai ka thënë se nuk mund ta kufizojmë integrimin europian të shtetit në kalimin apo jo të Arben Taravari nga pushteti në opozitë. ai theksoi se nuk mendon se Taravari është aq fatal për të ardhmen e vendit, tha kryetari i LSDM-së

Në konferencën e sotme për shtyp me kryetarin e Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë, Lars Klingbeil, ai u pyet nëse ekziston ende fronti evropian, për të cilin ai mbrojti pas shkarkimit të ministrave të shëndetësisë dhe shoqërisë së informacionit, ai u përgjigj se ekziston, duke vënë në dukje se kanë shumicën në Kuvend, e cila qëndron për integrimin evropian të vendit.

-Absolutisht, ekziston dhe ju e shihni atë pjesërisht. Ne kemi një shumicë në Parlament që mbron integrimin evropian të vendit. Në vendin tonë ka parti politike që janë pro integrimit evropian të vendit. Nuk mund ta kufizojmë integrimin europian të shtetit në atë se a kaloi zoti Taravari nga pushteti në opozitë. Nuk e konsideroj që Taravari është kaq fatal për të ardhmen e shtetit. Mirëpo, një politikan nga Gostivari është një mjek i suksesshëm, i cili bën llogaritë e tij politike, tha Kovaçevski.

Megjithatë, theksoi ai, e ardhmja e vendit nuk mund të varet nga një person apo nga një parti politike, është ende një proces shoqëror.

Advertisement

Sipas Kovaçevskit, theksoi se LSDM-ja do të jetë gjithmonë aty për të përmirësuar standardin jetësor për integrimin e shtetit.

“Mendoj se Taravari nuk është kyç për të ardhmen e vendit”, shtoi Kovaçevski.

Kovaçevski: Fronti evropian ekziston, Taravari nuk është vendimtar për të ardhmen e vendit shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy