Kovaçevski – Petkov: Vazhdon dialogu për integrimet evropiane të RMV-së

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski, dhe kryeministri i Republikës së Bullgarisë Kirill Petkov, u takuan sot në margjinat e Konferencës së Sigurisë në Mynih.

Në takimin, ku morën pjesë zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq dhe ministri i Jashtëm Bujar Osmani, u shpreh kënaqësi për ecurinë e bashkëpunimit dypalësh përmes aktiviteteve të grupeve punuese dhe aktiviteteve konkrete të bashkëpunimit që janë shfaqur deri më tani.

“Dy kryeministrat paralajmëruan intensifikimin e bashkëpunimit dhe dialogut për çështjet që duhet të zgjidhen në planin politik në periudhën e ardhshme. Për të dy vendet dhe qytetarët, përfitimi më i madh është arritja e zgjidhjeve cilësore të mbështetura dhe të pranuara nga të dyja palët sa më shpejt të jetë e mundur”.

“Si aleatë të NATO-s, kryeministrat Kovaçevski dhe Petkov theksuan se situata e sigurisë në Ballkanin Perëndimor dhe Evropë është e një rëndësie të veçantë dhe ranë dakord se integrimi i Maqedonisë së Veriut në BE është faktor për sigurinë dhe sigurinë e përgjithshme”, thuhet në njoftimin e Qeverisë së RMV-së për takimin Kovaçevski dhe Petkov./Telegrafi/

Advertisement

The post Kovaçevski – Petkov: Vazhdon dialogu për integrimet evropiane të RMV-së appeared first on Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy