LSDM: Politizimi i grevës së SASHk nga OBRM-PDUKM është në dëm të mësimdhënësve

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Nga LSDM përmes një komunikate kanë reaguar duke thënë se OBRM-PDUKM e partizon dhe politizon grevën e SASHK, dhe kjo dëmton mësimdhënësit dhe nxënësit.

“Kjo është e njëjta parti që shkatërroi arsimit. Në kohën e tyre mësimdhënësit nënçmoheshin, kërcënoheshin dhe ishin në presion të vazhdueshëm”, thonë nga LSDM.

Ata shtojnë se në arsim gjatë tre viteve janë rritur pagat për mbi 21%, ndërsa OBRM-PDUKM për 11 vite rriti pagat për 4%.

Advertisement

“Me dialog në arsim do të rriten pagat dhe do të ketë metodologji e ri për rritje të vazhdueshme të pagave, por mësimi duhet të vazhdojë dhe SASHK duhet t’i lëshojë nxënësit dhe të dëshmojë se nuk është agjendë politike”, thponë nga LSDM./Telegrafi/

The post LSDM: Politizimi i grevës së SASHk nga OBRM-PDUKM është në dëm të mësimdhënësve appeared first on Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy