Maas dhe Varhelyi biseduan për integrimin e Maqedonisë dhe Shqipërisë në BE

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Eurokomisari për zgjerim, Oliver Varhelyi në Twitter kumtoi se është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë dhe se kanë biseduar për procesin inkuadrues me Shkupin dhe Tiranën.

“Diskutim i mirë me MPJ-në, Heiko Mass sot. Kemi shkëmbyer mendime për Ballkanin Perëndimor dhe nevojën për të shkuar përpara në procesin e zgjerimit në BE, përfshirë përmes hapjes së negociatave për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut sa më shpejtë”, shkroi Varhelyi në Twitter.

Varhelyi dhe Maas kanë biseduar edhe për mbështetjen e BE-së për Ballkanin Perëndimor në luftën kundër pandemisë së Covid-19.

Maas dhe Varhelyi biseduan për integrimin e Maqedonisë dhe Shqipërisë në BE shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy