Maqedoni: Nesër fillon testimi i 8.200 nxënësve, do të zgjidhen rastësisht dhe duhet pëlqimi i prindërve

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Këtë javë pritet të nisë testimi për Covid-19 i 8.200 nxënësve nga shkollat ​​fillore dhe të mesme.

Testimi do të bëhet rastësisht nga regjistri i ditarit elektronik dhe me patjetër duhet pëlqimi i prindërve.

Skriningu është planifikuar të zgjasë pesë ditë ndërsa çdo ditë do të testohen rreth 1600 fëmijë në shkolla nga ekipet mobile.

Testimi në shkollat ​​e mesme dhe fillore, siç shpjegojnë autoritetet, po zhvillohet për të marrë informacion në lidhje me transmetimin e mundshëm të virusit korona në shkolla.

Advertisement

Maqedoni: Nesër fillon testimi i 8.200 nxënësve, do të zgjidhen rastësisht dhe duhet pëlqimi i prindërve shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy