Maqedoni, për dy ditë vaji u rrit për 25 denarë, sheqeri për 8

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Qytetarët çdo ditë ankohen për çmime të larta të produkteve dhe çmime të larta në tregje. Këtë fundjavë, është vërejtur rritje e madhe e çmimeve, përkatësisht vaji për gatim nga 20 në 25 denarë, sheqeri nga 5 në 8 denarë, mielli nga 6 në 9, qumështi nga 6 në 9 denarë, orizi nga 5 deri në 7 denarë, fasule nga 5 deri në 10 denarë…

Shumë produkte të tjera jo thelbësore kanë parë gjithashtu një rritje të qëndrueshme. Presione të tilla inflacioniste do të rrisin spiralen inflacioniste dhe çdo rritje e pagave do të jetë e kotë.

Në markete këtë fundjavë vërehet se çmimet e bananeve variojnë nga 65 deri në 69 denarë, limoni shitet me çmim prej 79 deri në 99 denarë, mollët nga 29 deri në 79 denarë, kastravecat nga 35 deri në 45 denarë. denarë, kërpudha nga 65 deri në 112 denarë, kos nga 54 deri në 68 denarë …

Mbetet të shihet se deri ku do të rriten çmimet dhe sa do të mund të durojë mesatarja e qytetarëve të Maqedonisë.

Advertisement

Që nga fillimi i këtij muaji kanë pushuar së zbatuari masat e qeverisë kundër krizës të miratuara në muajin mars për të zbutur pasojat e krizës energjetike dhe për të mbrojtur standardin e jetesës së qytetarëve. Nga 1 qershori, ushqimet bazë nuk shiten më me TVSH zero për qind dhe TVSH-ja e benzinës kthehet në 18 për qind.

Për herë të parë një litër benzinë ​​shitet për mbi 100 denarë./Alsat/

The post Maqedoni, për dy ditë vaji u rrit për 25 denarë, sheqeri për 8 appeared first on Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy