Maqedoni, shënohet 80 vjetori i kryengritjes popullore në Prilep

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tetëdhjet vite nga dita kur ishte shënuar fillimi i luftës popullore çlirimtare dhe përmbyllja e lindjes së shtetit maqedonas. Sot në Maqedoni shënohet 11 tetori, dita e kryengritjes popullore.

Delegacione e krerëve të shtetit, organizata shoqëroro politike, armata, luftëtarët, kori diplomatik dhe mysafir nga jashtë vendit sot në Prilep do të vendosin lule para busteve të Metodija Andonov Çento, Kuzman Josifoski Pitu dhe heronjve popullorë, para bustit “Gruaja luftëtare” e kështu me radhë.

Në Mogillën e të pamposhturve është paraparë program solemn festiv dhe konferencë të presidentit të shtetit, Stevo Pendarovski, kryetarit të Prilepit Ilija Jovanovski dhe kryetarit të bordit komunal të luftëtarëve të Prilepit, Krume Sokolloski.

Festa do të shënohet edhe në Shkup e Kumanovë.

Advertisement

Maqedoni, shënohet 80 vjetori i kryengritjes popullore në Prilep shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy