Mehmedoviq: Nuk priten raste të reja me ethet hemorragjike krime-kongo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nuk ka nevojë për panik për situatën e re me ethet hemorragjike krime-kongo, tha Zllate Mehmedoviq, zëdhënës i Komisionit për Sëmundje Infektive.

Ai për AIM theksoi se në të ardhmen e afërt nuk priten raste të reja të etheve hemorragjike krime-kongo.

“Për sa i përket gjendjes, cilat janë simptomat, cilat janë ndërlikimet e mundshme, çfarë mund të bëhet për të parandaluar sëmundjen, mendoj se Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë informacion për të. Komisioni për Sëmundjet Infektive qëndron absolutisht pas gjithçkaje që bën Instituti i Shëndetit Publik, masave që merren dhe rekomandimeve që jepen”, theksoi ai.

Nga ajo që panë, shtoi ai, rasti i parë ishte një rast i infeksionit të drejtpërdrejtë dhe i dyti me gjasë ishte transmetuar përmes gjakut të kontaminuar.

Advertisement

“Nuk presim që të ketë më shumë raste, por kjo nuk është hera e parë që shfaqet kjo sëmundje në vend, bëhet fjalë konkretisht për ethet hemorragjike krime-kongo. Që ka ndodhur në të kaluarën ka ndodhur, që shfaqet në rajon ka ndodhur, që do të ketë incidente të tilla do të ndodhë. Por kjo nuk do të thotë se duhet të shmangim një epidemi të re, e cila do të rrezikojë seriozisht jetën dhe shëndetin”, theksoi Mehmedoviq./Telegrafi/

The post Mehmedoviq: Nuk priten raste të reja me ethet hemorragjike krime-kongo appeared first on Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy