Mexhiti viziton Klinikën e Kardiokirurgjisë: Shpëtuam katër jetë dhe bëmë histori në kujdesin shëndetësor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministri i Shëndetësisë Fatmir Mexhiti vizitoi sot Klinikën Shtetërore të Kardiokirurgjisë, ku u shtrua në spital pacienti që mori një shans të ri për jetë pesë ditë më parë pas transplantimit të zemrës.

Pacienti 40-vjeçar nga Shkupi, i cili tani ka një zemër të re në gjoks falë humanizmit të një familjeje, aktualisht është në një gjendje të qëndrueshme shëndetësore.

Ministri Mexhiti shprehu mirënjohje të thellë për ekipin mjekësor dhe familjen e dhuruesit i cili e njohu dhurimin e organeve si aktin më të lartë të humanizmit.

“Ne jemi dëshmitarë të një akti historik në kujdesin shëndetësor maqedonas, për herë të parë katër organe u implantuan nga një donator dhe katër pacientëve iu dha një shans për një jetë më cilësore. Të gjithë pacientët janë të qëndrueshëm për momentin dhe dua të shpreh mirënjohjen time të madhe, si për familjen humaniste të dhuruesit ashtu edhe për të gjithë punonjësit e kujdesit shëndetësor. Profesionistët tanë të kujdesit shëndetësor janë profesionistë të mëdhenj që kanë premtuar pa rezerva dhe kanë arritur të shpëtojnë katër jetë”, theksoi ministri Mexhiti.

Advertisement

Ministri Mexhiti theksoi se “është krenar për këtë sukses të rëndësishëm në kujdesin shëndetësor dhe u uroi të gjithë pacientëve shërim të shpejtë dhe të lehtë”. Mexhiti inkurajoi profesionistët e kujdesit shëndetësor që të vazhdojnë të punojnë me përkushtim dhe të luftojnë për një jetë cilësore për çdo pacient.

Rezultatet e deritanishme tregojnë se që nga viti 2020 kanë qenë gjithsej 19 dhurues organesh dhe prej tyre janë kryer 34 veshka, 3 mëlçi, 21 eksplante të indeve kockore dhe 9 transplante zemre, gjë që ka bërë përparim të dukshëm në sistemin shëndetësor.

The post Mexhiti viziton Klinikën e Kardiokirurgjisë: Shpëtuam katër jetë dhe bëmë histori në kujdesin shëndetësor appeared first on Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy