Neshkov: Në Shkup do të vajtojnë shumë për Borissovin, Zakharieva dhe Karakaçanovin

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pronari i agjencisë bullgare të lajmeve BGNES, Ljupço Neshkov, për emisionin “Trilling” u pyet pse në Maqedoni ata mendojnë se marrëdhëniet midis Shkupit dhe Sofjes varen nga disa zgjedhje.

“Së pari ata vareshin nga zgjedhjet në Maqedoni, pastaj puna e Komisionit u ndal dhe në përgjithësi të gjitha bisedimet u ndërprenë. Tani po presim për këto zgjedhje në Bullgari në kushtet kur nuk mund të ketë qeveri. Çfarë duhet të presë Maqedonia nga zgjedhjet e reja parlamentare ose presidenciale në Bullgari?” tha Neshkov.

Ai shton se vendi ka humbur dy vjet të arta, për të cilat ne mund të zgjidhnim shumë çështje dhe të hapnim një perspektivë të shkëlqyeshme.

“Sidoqoftë, kjo ndodh kur keni të bëni me patriotë të pandershëm. Në Sofje, askush nuk është i interesuar për gjuhën dhe identitetin e maqedonasve. Bullgaria dëshiron që Marrëveshja e vitit 2017 të përmbushet. Në Shkup, të gjithë ata patriotë do të vajtojnë shumë për Borissovin, Zakharieva dhe Karakaçanovin,” tha Neshkov./Telegrafi/

Advertisement

Neshkov: Në Shkup do të vajtojnë shumë për Borissovin, Zakharieva dhe Karakaçanovin shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy