OBRM-PDUKM: Vetëm një qeveri me ekspertë do ta nxjerrë vendin nga kriza

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Maqedonia është në disa kriza, energjetike e cila shkaktohet nga krimi dhe paaftësia e drejtuesve të energjisë dhe qeverisë, ekonomike, që është rezultat i planifikimit të parakohshëm, paaftësisë dhe krimit, akuzojnë nga OBRM-PDUKM.

“Të dyja krizat e mëdha janë rezultat i LSDM-së dhe BDI-së. Dhe nuk mund të jenë zgjidhje. Pse nuk e dinë dhe nuk kanë plan.

Në energji kemi gazin e shtrenjtë, derivatet e shtrenjta, sepse qeveria nuk e ka pranuar propozimin e OBRM-PDUKM-së për uljen e akcizës për 50%, rrymën e shtrenjtë dhe mungesën e prodhimit vendor që kompensohet me importe ekstra të shtrenjta.

Në ekonomi kemi inflacion dhe dyfishim të borxhit publik.

Advertisement

Kovaçevski nuk duhet ta dëgjojë Zaevin, i cili ka interes të kalojë një periudhë më të gjatë që nga ikja e tij me shpresën se krimi i tij do të harrohet dhe të pranojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Nga data e marrëveshjes deri në datën e ngjarjes, OBRM-PDUKM ofron 4 ekipe ekspertësh të cilët do ta ndihmojnë vendin të përballet me pasojat e krizës”, thonë nga atje./Telegrafi/

OBRM-PDUKM: Vetëm një qeveri me ekspertë do ta nxjerrë vendin nga kriza shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy