Partia e turqve i bashkëngjitet Frontit Europian

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Frontit Europian sot ju bashkëngjit edhe Partia Demokratike Turke (TDP). Marrëveshja u nënshkrua në mes kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti dhe kryetari i TDP-së, Bejxhan Iljaz.

Ahmeti tha se me marrëveshjen e Ohrit të gjithë komunitetet kanë fituar të drejtat e tyre. Ahmeti përmendi komunën e Kërçovës në të cilën gjuhë zyrtare krahas maqedonase dhe shqipes është edhe gjuha e turke.

Kryetari i TDP-së, Bejxhan Iljaz tha se kjo është një ditë historike për shkak se nënshkruam një marrëveshje e cila do të jetë në të mirë të vendit dhe për një shoqëri më të zhvilluar.

Iljaz tha se qëllimi i themelimit të Frontit Evropian është integrimi i plotë i vendit në BE.

Advertisement

Kujtojmë se Frontit Evropian më herët ju bashkëngjiten edhe partitë BDI, PDSH, LP, PDE dhe TDP.

Frontit Europian sipas njoftimeve pritet t’i bashkëngjitet edhe partia rome e Kurto Dudush dhe ASH krahu i Selës./Telegrafi/

 

Partia e turqve i bashkëngjitet Frontit Europian shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy