Policia e Maqedonisë me aksion, arreston persona të dyshuar për trafikim të emigrantëve

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Policia e Maqedonisë së Veriut sot ka realizuar aksion, në të cilin ka arrestuar disa persona, të dyshuar për trafikim të emigrantëve.

Siç njoftoi zëdhënësi i MPB-së Toni Angellovski, aksioni është realizuar në 10 dhjetë lokacione në territorin e Shkupit, Kumanovës, Shtipit dhe Gjevgjelisë nga ku janë arrestuar 10 persona, ndërsa një pjesëtarë i grupit tash e një muaj është në paraburgim për kryerjen veprës së njëjtë.

Angellovski theksoi se është kapur grupi i cili ka kontrabanduar migrantë nga Greqia nëpërmjet Maqedonisë së Veriut deri në Serbi dhe pastaj për në vendet e Bashkimit Evropian.

“Hetimi është hapur në dhjetor të vitit 2019 ndërsa gjatë këtyre muajve që ka zgjatur hetimi janë kontrabanduar mbi 100 migrant”, deklaroi Angellovski.

Advertisement

Ai shtoi se transferimi i një migranti ka kushtuar prej 500 deri në 700 euro, ndërsa organizatorët e grupit kriminal janë 2 persona nga Bogdanci, baba e birë si dhe një person nga fshati Llojan dhe një nga Shkupi./Telegrafi/

Policia e Maqedonisë me aksion, arreston persona të dyshuar për trafikim të emigrantëve shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy