QMK: 1894 telefonata në 112 në 24 orët e fundit, ka edhe zjarre në ambiente të jashtme

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Në 24 orët e fundit, Qendra për Menaxhimin e Krizave (QMK) ka regjistruar një total prej 1894 thirrjesh në numrin e emergjencës 112. Nga kjo shifër, 35.06% konsiderohen thirrje “reale”, ndërsa 64.94% janë për nevoja të tjera qytetarësh që nuk janë të urgjencës.

Ndër thirrjet e regjistruara, 53.55% janë drejtuar në polici, 37.23% në Shërbimin e Urgjencës Mjekësore, dhe 6.49% tek zjarrfikësit e thirrjeve në 112 në QMK.

Për sa i përket zjarreve, raportet e QMK-së tregojnë se, pavarësisht temperaturave të ftohta, ende ka zjarre të hapura. Disa prej tyre shkaktohen nga djegia e oxhaqeve në zonat e banuara.

Njësia e Zjarrfikësve nga Brigada Territoriale e Zjarrit e Qytetit të Shkupit ka shuar një shtëpi të djegur me sipërfaqe rreth 40 m2 në Komunën Gazi Babë. Ndërhyrje të tjera janë raportuar për djegien e makinave, plehrave, mbetjeve, kabllove elektrike dhe një kontejneri në qytet dhe rrethinë.

Advertisement

Në fshatin Radolishta, një konstruksion është fikur nga zjarrfikësit, ndërsa zjarrfikësit nga disa qytete të tjera kanë përballet me sfida të ngjashme duke shuar zjarre në shtëpi.

QRK- Tetovë nga NJTZ Gostivar njofton se gjatë ditës dhe natës së kaluar tre zjarrfikës dhe një automjet PP kanë fikur një veturë të pasagjerëve që digjej në rrugën Buneci-Mavrovë./Telegrafi/

The post QMK: 1894 telefonata në 112 në 24 orët e fundit, ka edhe zjarre në ambiente të jashtme appeared first on Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy