Radev: Nevojitet dialog i hapur, i ndershëm, vullnet politik në marrëdhëniet në mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti Rumen Radev u takua me kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, i cili ndodhet për vizitë zyrtare në Bullgari.

Presidenti përshëndeti përpjekjet e dy qeverive për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe procesin e negociatave. Ai pret që atmosfera e re e rritjes së besimit të lehtësojë punën për çështjet e pazgjidhura politike që pengojnë hapjen e dyerve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian.

“Këto çështje janë jashtëzakonisht të rëndësishme për sigurinë dhe prosperitetin e të gjithë rajonit”, shtoi ai.

Ai theksoi se po e përcjell me vëmendje debatin në RMV dhe në qarqe të caktuara politike po piqet ideja për përfshirjen e bullgarëve të Maqedonisë në kushtetutën e RMVsë.

Advertisement

Radev bëri thirrje për dialog të hapur, të ndershëm, vullnet politik dhe mençuri. Nëse kjo është e vërtetë, Bullgaria do të jetë vendi ku mund të mendoni për integrimin e RMV në BE.

Kryeministri Kovaçevski shprehu kënaqësinë për mikpritjen, e uroi presidentin Radev për mandatin e dytë dhe 15 vjetorin e anëtarësimit të Bullgarisë në Bashkimin Evropian, si dhe faktin se Bullgaria ishte e para që e njohu pavarësinë e Shkupit.

Ai pranoi se ka një dinamikë të re në marrëdhënie nga e cila do të përfitojnë qytetarët e të dy vendeve./Telegrafi/

The post Radev: Nevojitet dialog i hapur, i ndershëm, vullnet politik në marrëdhëniet në mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë appeared first on Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy