Radev pret të mos ketë ndaj diskriminimit të bullgarëve në Maqedoni

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev theksoi pret të mos ketë diskriminim ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut.

“Pres të përfundojnë diskriminimet ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut. Gjuha e urrejtjes presim që të hiqet nga librat e historisë”, tha Radev, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ai u shpreh i bindur se me përpjekje të përbashkëta do të përshpejtohet procesi eurointegrues i Maqedonisë së Veriut.

Ndryshe, Bullgaria kushtëzon Maqedoninë e Veriut për në Bashkimin Evropian për shkak të kontesteve historike rreth disa figurave historike, gjuhës dhe identitetit./Telegrafi/

Advertisement

Radev pret të mos ketë ndaj diskriminimit të bullgarëve në Maqedoni shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy