Shkupi qyteti i dytë në botë me ajër më të ndotur

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Shkupi sot është qyteti i dytë më i ndotur në botë, në listën e air visual. Para tij është vetëm Daka në Bangladesh.

Të dhënat nga stacionet matëse të cilësisë së ajrit të Ministrisë së Mjedisit, tregojnë se Shkupi dhe Kavadari mëngjesin e sotëm janë qytetet më të ndotura në Maqedoni.

Këto dy qytete kanë ngjyrë vjollce, gjë që tregon ajër shumë të ndotur.

Ajri në Kumanovë, Tetovë, Gostivar dhe Kërçovë poashtu është shumë i ndotur. Strumicë, Gjevgjeli, Koçani dhe Velesi ajri është mesatarisht i ndotur.

Advertisement

Ndryshe, Strumica dhe Tetova për dy ditë me radhë kishin ajër jashtëzakonisht të ndotur./Telegrafi/

Shkupi qyteti i dytë në botë me ajër më të ndotur shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy