Siljanovska-Davkova: Lufta në Ukrainë nuk është problem ukrainas, por evropian dhe botëror

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidentja e shtetit, Gordana Siljanovska-Davkova, para fillimit të seancës plenare të sotme të Samitit të Paqes në Ukrainë, që po mbahet në Burgenstock në liqenin e Lucernit në Zvicër, në të cilën duhet të mbajë fjalimin e saj, deklaroi se një nga Mesazhi më i rëndësishëm është se ndaj luftës në Ukrainë duhet ta trajtojmë atë jo si një problem ukrainas, por si një problem evropian dhe botëror.

“Kishte mendime të pandashme se dialogu është një gjë e shëndoshë, se konferenca e paqes arriti vërtet njohuri unike pavarësisht nga shumë pjesëmarrës. Në shumicën e rasteve, të gjithë i referoheshim Kartës së Kombeve të Bashkuara, të gjithë i referoheshim zgjidhjeve paqësore, tha presidentja Siljanovska-Davkova”, njoftoi Kabineti i saj.

Ajo shtoi se sot ka marrë pjesë edhe në panelin për sigurinë, gjegjësisht rrezikun për sigurinë ushqimore, nga i cili edhe ne jemi të prekur.

“Një tjetër dëshmi se ajo që po ndodh, pra lufta, na prek të gjithëve dhe se të gjithë duhet të ndihmojmë për të gjetur një zgjidhje solomonike, pra një zgjidhje të drejtë për Ukrainën, një zgjidhje që garanton paqen e përhershme, them të përjetshmen e Kantit. paqen. Për një herë, mendoj se është koha e fundit, në vend që të mos themi kurrë më dhe të përballemi me luftën, të kujtojmë faktin famëkeq se Komuniteti Evropian u krijua si një projekt paqeje dhe se Bashkimi Evropian, si dhe të gjitha vendet në botë, kemi obligim ta mbrojmë paqen”, theksoi Siljanovska-Davkova.

Advertisement

Duke falënderuar Konfederatën Zvicerane për organizimin e Samitit, ajo informoi se ka pasur takime të shkurtra me Presidenten e Konfederatës Zvicerane, Viola Amherd, zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala Harris, kancelarin gjerman Olaf Scholz, presidentin francez Emmanuel Macron dhe kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis.

The post Siljanovska-Davkova: Lufta në Ukrainë nuk është problem ukrainas, por evropian dhe botëror appeared first on Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy