Trajanov: Nuk ka negociata me BE-në, qeveria të dorëhiqet

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bujar Osmani, ministër i Punëve të Jashtme, konfirmoi se afati për ndryshime kushtetuese nuk është nëntori, pasi qytetarët, mediat, Kuvendi, SHBA-ja dhe partnerët dhe përkrahësit tanë të tjerë kanë gënjyer gjatë gjithë vitit. Kjo do të thotë se nuk ka fillim formal të negociatave me BE-në dhe hapje të klasterave, thotë kryetari i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov.

“Për një vit Kovaçevski, Mariçiq dhe Osmani gënjyen, manipuluan dhe ushtruan presion të paparë për ndryshime kushtetuese dhe inkorporim të bullgarëve në Kushtetutë, si parakusht për fillimin e negociatave me BE-në, si parakusht i vetëm, por Bujar Osmani e pranoi publikisht se afati është deri në fund të mandatit të kësaj Qeverie, pra deri në qershor të vitit 2024.

Është fare e qartë se bllokadën për BE-në nuk e bëjnë qytetarët dhe opozita, por Qeveria.

Osmani i di njoftimet nga disa shtete anëtare të BE-së, se edhe pas ndryshimeve kushtetuese nuk ka marrëveshje për fillimin e negociatave dhe hapjen e klasterave, për shkak të krimit të organizuar dhe korrupsionit, për shkak të sistemit jo të besueshëm dhe të korruptuar gjyqësor për shkak të mungesës së shtetit ligjor dhe participimit, si dhe për shkak të mungesës së reformave dhe rezultateve”, shkruan Trajanov.

Advertisement

Ai shton se pas një fiasko të tillë, e vetmja gjë që ka mbetur është përgjegjësia, dorëheqja e Qeverisë dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare./Telegrafi/

Trajanov: Nuk ka negociata me BE-në, qeveria të dorëhiqet shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy