Tsipras: Nëse nuk arrihej Marrëveshja e Prespës, sot Turqia do të ishte edhe në pjesën veriore të kufirit

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryetari i partisë greke “Syriza” tha se nëse nuk arrihej Marrëveshja e Prespës, sot Turqia nuk d të ishte vetëm në lindje dhe jug-perëndim të kufirit grek, por do të ishte edhe në kufirin verior.

Siç raportojnë nga MIA, Tsipras duke biseduar për marrëdhënies mes Turqisë dhe Greqisë, foli edhe për Marrëveshjen e Prespës dhe përmendi tre memorandumet me Maqedoninë e Veriut të cilat ende nuk janë ratifikuar në Kuvend dhe duke kritikuar Qeverinë e tanishme greke dhe kryeministrin grek, Kyrakos Mitsotakis.

“Nuk është serioze për vendin që tashmë një vit nuk miraton aspektet kryesore të Marrëveshjes së Prespës, Memorandumet për bashkëpunim, që janë në interes të Greqisë, për shkak se nuk ka vet besim ose besim te deputetët. Mendon se bashkësia ndërkombëtare nuk e sheh këtë. Se fqinjët tanë nuk e shohin këtë. Nuk dëshiroj të flas shumë për Marrëveshjen e Prespës, vetëm një gjë do ta them: nëse nuk ekzistonte Marrëveshja e Prespës, sot Turiqa nuk do të ishte vetëm në lindje dhe jug-perëndim nga ne, për shkak se Turqia është edhe në Libi, do të ishte edhe në pjesën veriore”, tha Mitsotakis.

Ndryshe, Marrëveshja e Presës u arrit më 17 qershor dhe përfundoi kontestin dekadësh mes Greqsië dhe Maqedonisë së Veriut për emrin. Me arritjen e marrëveshjes po ashtu u hapën dyert për anëtarësimin e RMV-së në NATO./Telegrafi/

Advertisement

Tsipras: Nëse nuk arrihej Marrëveshja e Prespës, sot Turqia do të ishte edhe në pjesën veriore të kufirit shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy