Zaev: Mitsotakis ofroi ndihmë, por për marrëveshjen me Pfizer janë problematike aspektet ligjore

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në Forumin Ekonomik Delfi në Athinë diskutoi përfitimet e Marrëveshjes së Prespës, bashkëpunimin me Greqinë fqinje në fushën politike dhe ekonomike me një fokus në energji, përfitimet e anëtarësimit në NATO dhe e ardhmja evropiane e Maqedonisë së Veriut, njoftojnë nga Qeveria.

Në seancë morën pjesë gjithashtu zv. Kryeministrat Fatmir Bytyqi dhe Nikolla Dimitrov, si dhe Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Naser Nuredini.

Nga Forumi Ekonomik Delfi në Athinë, Kryeministri Zaev tha se ata kanë bashkëpunim të shkëlqyeshëm me homologun e tij Mitsotakis dhe tha se Maqedonia e Veriut ushqen marrëdhënie të mira fqinjësore dhe gjithmonë përpiqet të zgjidhë të gjitha çështjet e hapura përmes dialogut dhe në një atmosferë që nuk do të thellojë dallimet, por përkundrazi, vullneti i afron sa më afër.

Ai tha se Mitsotakis e kishte kontaktuar atë shpesh.

Advertisement

“Ne kemi ndërtuar marrëdhënie shumë pozitive me Kryeministrin Mitsotakis, bashkëpunim shumë pozitiv. Më duhet të ndaj me qytetarët grekë se ai më kontakton shumë shpesh, duke u përpjekur të gjej një mënyrë për të na ndihmuar gjatë pandemisë. Sepse vendet anëtare të Bashkimit Evropian nuk kanë më shumë vaksina, por i kanë marrë para nesh. Ofroi shumë mundësi, por aspektet ligjore të marrëveshjes me Pfizer ishin problematike. Por Greqia ndau 2.650,000 euro në pajisje, lloje të ndryshme pajisjesh gjatë muajve dramatikë vitin e kaluar, kur ishim nën presion”, theksoi Kryeministri Zaev, duke shtuar se “ne jemi një vend në zhvillim, dhe na duhej ndihma, ndërsa Greqia ishte e para që na doli në ndihmë./Telegrafi/

Zaev: Mitsotakis ofroi ndihmë, por për marrëveshjen me Pfizer janë problematike aspektet ligjore shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy