A mund të hanë ushqime pikante gratë shtatzënë?

Pinterest LinkedIn Tumblr +
A mund të hanë ushqime pikante gratë shtatzënë?

Mund të keni qenë gjithmonë adhuruese e ushqimeve pikante ose mund ta keni zhvilluar këtë kult gjatë shtatzënisë.

 

Madje, ka shumë zëra që qarkullojnë për konsumimin e tyre nga një grua shtatzënë. Por çfarë është e vërtetë?

 

Advertisement

A është i sigurt për fetusin?

 

Ngrënia e ushqimeve pikante është 100% e sigurt gjatë shtatzënisë. Megjithatë, një studim i vitit 2019 raportoi se disa ushqime kanë tendencë të “kalojnë” si shije në lëngun amniotik. Megjithatë, asnjë hulumtim nuk tregon se kjo bëhet vetëm me ato të nxehta.

 

Advertisement

Ndikimet tremujore

Në tremujorin e parë të shtatzënisë ka shumë të ngjarë që të mos keni asnjë efekt anësor. Megjithatë, në tremujorin e dytë dhe të tretë, konsumimi i ushqimeve pikante mund të shkaktojë:

 

Urthi
Diarre, gazra dhe ënjtje
Refluksi ezofageal
Sëmundja e lëvizjes
Vështirësi në tretje
A mund të ndihmojë ushqimi i nxehtë në lindjen e fëmijëve?

Advertisement

 

Nëse po i afroheni afatit të caktuar, ushqimet pikante mund t’ju japin një nxitje. Së bashku me ecjen dhe seksin, ushqimet pikante mund të ndihmojnë në thyerjen e ujit. Nuk ka asnjë kërkim shkencor për ta mbështetur këtë, por është diçka që rekomandohet

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy