A ndiheni të lodhur gjatë ditës, këto janë arsyet

Pinterest LinkedIn Tumblr +
A ndiheni të lodhur gjatë ditës, këto janë arsyet

Pra, pse janë kaq shumë njerëz të lodhur gjatë ditës?

Fox News Digital foli me disa ekspertë të gjumit për shkaqet e zakonshme – dhe si të siguroheni që po pushoni sasinë e duhur për shëndetin tuaj mendor dhe fizik, raporton New York Post.

Zakonet e këqija të gjumit: Edhe pse ndjenja e vazhdueshme e lodhjes mund të lidhet me shumë faktorë, gjithçka fillon me gjumin e duhur.

Kjo është sipas Tim Roberts, nënkryetar i shkencës dhe inovacionit në Therabody, një kompani e teknologjisë së mirëqenies.

Advertisement

“Gjëja e parë që duhet vlerësuar kur ndërtoni zakone më të mira dhe më të shëndetshme të gjumit është orari juaj i gjumit”, thotë ai.

Vlerësoni nëse mund të flini shtatë deri në tetë orë gjumë – nëse keni një orar të qëndrueshëm të gjumit ku shkoni në shtrat dhe zgjoheni në të njëjtën kohë gjatë javës.

Më pas vlerësoni nëse keni krijuar një mjedis gjumi që ju ndihmon të flini më mirë.

“Mendoni për një hapësirë ​​të freskët, të errët, të qetë dhe të rehatshme”, tha Roberts.

Advertisement

Pagjumësia e shkaktuar nga stresi: Shumë njerëz kanë probleme me gjumin dhe shpesh zgjohen gjatë natës, gjë që i bën ata të ndihen të lodhur gjatë ditës, tha Dr. Katherine Hamm, eksperte e gjumit.

Shkaku kryesor i pagjumësisë për shumë njerëz duket se lidhet me ankthin ose stresin.

“Nuk është e pazakontë që sistemi nervor i njeriut të ketë nevojë për mbështetje shqisore për të lehtësuar stresin, kështu që mund të kalojë natyrshëm nga simpatik (luftoni ose ikni) në parasimpatik (pushim dhe tretje)”, thotë Dr. Hamm vazhdon, “Kur trupat tanë luftojnë për të ndryshuar sistemin nervor, kjo shpesh ndikon në cilësinë e gjumit tonë”.

Mungesa e vitaminës: Lodhja e vazhdueshme ndonjëherë mund të shkaktohet nga mungesa e lëndëve ushqyese thelbësore për prodhimin optimal të energjisë, sipas Grant Antoine, një mjek naturopatik dhe ekspert klinik në Viome, një kompani biokimike që fokusohet në të ushqyerit dhe stilin e jetës.

Advertisement

“Marrja e suplementeve si vitaminat B, koenzima Q10 ose prekursorët NAD pa hulumtime të plota mund të jetë kundërproduktive”, tha ai.

Antoine rekomandon një qasje të personalizuar ndaj suplementeve, duke filluar me një vlerësim gjithëpërfshirës për të siguruar që po merrni përzierjen e duhur të lëndëve ushqyese për nevojat tuaja individuale biokimike dhe energjitike.

Teknologjia gjatë natës: Përdorimi i teknologjisë para gjumit mund të kontribuojë në një mjedis të dobët të gjumit, bien dakord ekspertët.

“Disa pajisje teknologjike, veçanërisht ato me ekrane që lëshojnë dritë blu, mund të jenë të dëmshme për gjumin tuaj, por kohët e fundit është treguar se ka disa që mund të ndihmojnë në qetësimin e mendjes dhe relaksimin e zonave të tensionit në trup dhe përmirësimin e cilësisë së gjumit kur përdoret si pjesë e një rutine para gjumit”, tha Roberts, duke shtuar: “Duke u fokusuar në këto gjëra, është e mundur të përmirësohet cilësia e gjumit, të lehtësohet lodhja kronike dhe të përmirësohet mirëqenia e përgjithshme”.

Advertisement

Hamm ra dakord se drita blu është një shkaktar i zakonshëm për gjumin e dobët.

“Drita ndikon shumë në ritmin tonë gjumë-zgjim, kështu që nëse jeni të rrethuar nga drita blu nga pajisjet tuaja, mund të keni probleme të bini në gjumë. Higjiena e mirë e gjumit ka të bëjë me të qenit në harmoni me ritmin natyral të trupit tuaj”, tha ajo.

Mbi të gjitha, çelësi i gjumit cilësor është gjetja e metodave, mjedisit dhe pozicioneve që funksionojnë më mirë për ju, thonë ekspertët.

“Shëndeti i gjumit është shumë i personalizuar. Disa prej nesh flenë anash, disa flenë në bark. Disa njerëz preferojnë të flenë të mbështjellë në një batanije, ndërsa të tjerë preferojnë shtrat të freskët dhe të ajrosur. Çelësi është të zbuloni se cilat janë preferencat tuaja personale dhe më pas të organizoni një rutinë të qëndrueshme para gjumit”, thekson Hamm.

Advertisement

Praktikat e zakonshme të higjienës së gjumit që përdorin shumica e njerëzve janë gjumi në një mjedis të errët duke përdorur një maskë gjumi ose perde të errëta dhe mbajtja e orareve të qëndrueshme të gjumit dhe zgjimit.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy