Cilat janë ushqimet që ndikojnë në humorin tuaj?

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Cilat janë ushqimet që ndikojnë në humorin tuaj?

Sipas një studimi, ekzistojnë disa ushqime të cilat kanë një ndikim shumë të madh në humorin tonë të përditshëm.

Në këtë artikull do të ju njohim me ushqimet të cilat përmirësojnë humorin tonë dhe rekomandohet të jenë pjesë e konsumit të përditshëm.

Kakao

Është një aryse pse kur nuk ndihemi mirë emocionalisht hamë çokollatë apo gjëra të ëmbla. Kakao është një prej burimeve më të mëdha të antioksidantëve dhe magneziumin, dhe gjithashtu përban hekur, fibra dhe magnez.
Është provuar që kakao ndihmon në shëndetin kardiovaskular, nidhmon në rritjen e energjisë, dhe përmirëson simptomat depresive.

Advertisement

Yndyrërat e shëndetshme

Ushqimet e mbushura me omega 3, si peshku salmon, sardinat e arrat njihen si reduktues të nivelit të stresit.

Vitamina B

Duke shtuar sasinë e vitaminës B në dietën tuaj, ju do të filloni të vëreni ndryshime pozitive në humorin tuaj.
Këtë vitamin e përbajmë shumë ushqime, përfshirë këtu pula, vezët, bananet, ushqimet e detit dhe avokadot.

Advertisement

Ushqimi i vërtetë

Gjithashtu, është e rëndësishme të mënjanoni konsumimin e ushqimeve të shpejta dhe ëmbëlsirave të shumta.

Mund të ju duket tragjike, por duke ndryshuar ushqimin që hani do të ndryshoni edhe jetën tuaj.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy