Dhimbja nën sqetull, nga çfarë shkaktohet dhe kur është problematike

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Dhimbja nën sqetull, nga çfarë shkaktohet dhe kur është problematike

Ju mund të përjetoni dhimbje në njërën nga të dy sqetullat për një sërë arsyesh.

Të kuptuarit se çfarë mund të shkaktojë dhimbje në sqetull mund të jetë vendimtare për të shmangur komplikimet.

Dhimbja në sqetull mund të ndodhë për shumë arsye të ndryshme. Shkaqet e dhimbjes së sqetullës mund të variojnë nga çështje të vogla, si acarimi i lëkurës dhe tërheqjet e muskujve, deri te gjendjet serioze si kanceri i gjirit.

Shkaqet e dhimbjes së sqetullës

Advertisement

Dhimbja në sqetull mund të jetë rezultat i diçkaje të përkohshme, ose mund të jetë një shenjë paralajmëruese për një gjendje më serioze.

Këto janë disa nga shkaqet e zakonshme të dhimbjes së sqetullës:

*Tendosja e muskujve

Ka disa muskuj të kraharorit dhe të krahëve që mund të shkaktojnë dhimbje në sqetull nga mbipërdorimi ose lëndimi.

Advertisement

Pectoralis major është një muskul i madh i gjoksit që shkon deri në shpatull. Mund të lëndohet duke luajtur sport ose duke ngritur pesha.

Coracobrachialis është një muskul në pjesën e sipërme të krahut që mund ta tendosni edhe gjatë sporteve, si bejsbolli ose tenisi.

Nëse ndrydhni ndonjë nga këta ose muskuj të tjerë të gjoksit ose të krahut të sipërm, mund të ndjeni dhimbjen në sqetull.

*Nyjet limfatike të fryra

Advertisement

Sistemi limfatik është një rrjet nyjesh ose gjëndrash që gjenden në të gjithë trupin. Këto nyje prodhojnë një lëng që ndihmon në luftimin e infeksioneve.

Ekziston një përqendrim i nyjeve limfatike pranë sqetullës në të dy anët e trupit, dhe nëse këto fryhen, ato mund të shkaktojnë dhimbje në sqetulla.

Shkaqet e ënjtjes së nyjeve limfatike përfshijnë:

Ftohja ose gripi: Nyjet limfatike mund të fryhen dhe të ndjehen nëse keni një të ftohtë ose grip.

Advertisement

Limfedema: Limfedema shfaqet kur ka një bllokim në një nyje limfatike dhe lëngu brenda grumbullohet. Kjo ënjtje mund të jetë shumë e dhimbshme.

Limfadenopatia. Kjo gjithashtu bën që nyjet limfatike të zmadhohen. Është rezultat i një infeksioni të sistemit limfatik të quajtur limfadenit.

*Kanceri i gjirit

Kanceri i gjirit është shpesh pa dhimbje në fazat e tij të hershme, por mund të shkaktojë ënjtje në sqetull, gjoks ose klavikul. Nëse vëreni dhimbje ose ndjeni një gungë në këto vende, lini një takim me mjekun.

Advertisement

Shkaku i shqetësimit mund të jetë një rritje beninje dhe jo diçka për t’u shqetësuar, por është gjithmonë më e sigurt që të konsultoheni me një profesionist mjekësor.

*Dermatiti i kontaktit

Disa deodorantë ose detergjentë rrobash mund të shkaktojnë një reaksion alergjik në sqetulla. Kjo mund të shkaktojë dermatit kontakti, një lloj skuqjeje.

Dermatiti i kontaktit zakonisht do të ulet nëse ndaloni përdorimin e produkteve që shkaktojnë reagimin alergjik. Trajtimet kundër kruajtjes si kremi me hidrokortizon, si dhe antihistaminet, mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit fillestar.

Advertisement

*Hidradeniti suppurativa

Hidradenitis suppurativa duket si puçrra nën krahë. Por ky është një problem më serioz që mund të shkaktojë dhëmbëza. Kjo gjendje zakonisht prek vendet ku lëkura fërkohet së bashku, si sqetullat.

Hidradenitis suppurativa mund të shkaktojë gunga në lëkurë, të cilat mund të sekretojnë gjak ose qelb. Mjekët zakonisht rekomandojnë antibiotikë dhe anti-inflamatorë për të trajtuar gjendjen.

*Herpes

Advertisement

Herpes është një tjetër gjendje e lidhur me lëkurën që mund të shkaktojë dhimbje në sqetull.

Është një infeksion i përhapur nga virusi varicella-zoster. Herpes zoster shkakton një skuqje me luspa, të pakëndshme që zakonisht shfaqet në shpinë, gjoks ose nën krahë. Virusi gjithashtu mund të shkaktojë një ndjesi djegieje ose ndjesi shpimi si gjilpëra.

*Sëmundja e arterieve periferike (PAD)

PAD është një ngushtim i arterieve të vogla në krahë dhe këmbë. Kjo bën që gjaku i oksigjenuar pak të arrijë në muskujt dhe indet e gjymtyrëve. Muskujt e pangopur nga oksigjeni dhembin. Nëse keni PAD në njërin ose të dy krahët, mund të ndjeni dhimbje në sqetull.

Advertisement

Simptomat e dhimbjes së sqetullës

Në varësi të shkakut të dhimbjes së sqetullës, simptomat mund të jenë mjaft të ndryshme.

Kushtet e lëkurës, si folikulat e flokëve të inflamuar ose herpes, do të shkaktojnë skuqje të dukshme ose simptoma të tjera të dukshme.

Çrregullimet e nyjeve limfatike mund të shkaktojnë ënjtje në krah ose sqetull. Ju gjithashtu mund të përjetoni dhimbje ose ënjtje në bark ose këmbë nëse preken nyjet e tjera limfatike.

Advertisement

Shenjat e kancerit të gjirit mund të përfshijnë ndryshime në formën dhe madhësinë e gjirit. Mund të ndodhin gjithashtu gropëzime të lëkurës së gjirit, e njohur si lëkurë portokalli, dhe ndryshime në pamjen e thithkës.

Trajtim për dhimbjen e sqetullës

Trajtimi i një muskuli të tendosur zakonisht përfshin akull dhe pushim për ditët e para. Ndërsa dhimbja qetësohet, ju mund të aplikoni nxehtësi për të ndihmuar në përmirësimin e qarkullimit në zonë. Shtrirja e lehtë mund të nxisë gjithashtu qarkullimin.

Trajtimi i herpesit mund të përfshijë barna antivirale, si aciklovir (Zovirax), valacyclovir (Valtrex) dhe famciclovir (Famvir) për të eliminuar virusin dhe për të mbajtur simptomat nën kontroll.

Advertisement

Nëse dhimbja nga herpesi është shumë e madhe, mund të jetë i nevojshëm kremi me kapsaicinë ose ilaçe mpirëse, si lidokaina (AneCream, LMX 4, LMX 5, RectiCare).

Trajtimi i hidradenitit suppurativa përfshin përdorimin e antibiotikëve dhe medikamenteve kundër akneve. Nëse gjendja nuk i përgjigjet medikamenteve, mund të jetë e nevojshme kirurgjia.

Trajtimi për nyjet limfatike të fryra varet nga shkaku. Një infeksion bakterial do të kërkojë antibiotikë, ndërsa një infeksion viral zakonisht do të duhet kohë për t’u zgjidhur vetë. Ndonjëherë, një leckë e ngrohtë dhe e lagur e aplikuar në pjesën e prekur të sqetullës mund të zvogëlojë dhimbjen.

Nëse dhimbja është një simptomë e kancerit të gjirit, atëherë trajtimi mund të përfshijë kirurgji për të hequr tumorin ose nyjet limfatike të prekura, kimioterapi ose rrezatim.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy