Dior ndërthur stilet e viteve 1950 me trendet moderne në Javën e Modës në Paris

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Dior ndërthur stilet e viteve 1950 me trendet moderne në Javën e Modës në Paris

Dizajnerja e Dior, Maria Grazia Chiuri, u fut në arkivat e viteve 1950 për sfilatën e grave të vjeshtës të shtëpisë së modës franceze, duke i shtuar një kthesë moderne shtyllave femërore të epokës.

 

Modelet ecnin me këmbë rreth një grupi fantastic, duke parakaluar silueta të njohura, si këmisha të rregullta, me mëngë të shkurtra me kopsa, të kombinuara me funde të plota, fustane me busti, kardiganë të zbukuruar dhe xhaketa të shkurtuara me ngjyra të zymta dhe printime të stilizuara me lule.

 

Advertisement

Chiuri stiloi në pëlhura të endura me fije metalike për t’i dhënë një strukturë të re xhaketave, duke i shtyrë stilet në një drejtim sportiv, për veshjet e ditës.

 

Ajo luajit dhe me aksesorët duke përfshirë perlat, dorezat dhe shiritat e trashë e të zinj të kokës, thekat e lidhura në harqe.

 

Advertisement

Chiuri u përpoq të shtonte element pariziane në stilet e periudhës, të cilat shpesh lidhen me prodhimet amerikane të Hollivudit.

 

“Ishte shumë ndryshe, situata në Evropë sesa në SHBA,” tha ajo për Reuters , duke vënë në dukje se gratë që shërbyen si frymëzim për koleksionin ishin motra e Christian Dior Catherine Dior dhe këngëtaret franceze.

 

Advertisement

Artistja portugeze Joana Vasconcelos e përshkroi punën e saj si një lule abstrakte, duke formuar një “kopsht magjik një botë tjetër “.

 

E mbajtur në ditën e dytë të Javës së Modës në Paris, shfaqja tërhoqi turmat e fansave që kërkonin të shikonin këngëtaren e Kpop Jisoo dhe aktoren Charlize Theron, të cilët u ulën në rreshtin e parë pranë anëtarëve të familjes së CEO të LVMH, Bernard Arnault.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy