Disa zakone tepër të lehta që do të ndryshojnë jetën tuaj

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rregulloni shtratin tuaj çdo mëngjes

Mund t’ju tingëllojë e mërzitshme, mund t’ju kujtojë nëna që ju mërzit, por jo vetëm që do ta gjeni gati gjatë natës, por do të ndiheni shumë më mirë gjatë gjithë ditës. Të rregullosh shtratin çdo mëngjes, para kafesë, është një fitore e vogël përballë vështirësive të përditshme. Dhe ju e dini, janë fitoret e vogla ato që çojnë në ato të mëdha.

Rregulloni hapësirën tuaj para gjumit

Ashtu si rregullimi i një shtrati të rregullt në mëngjes ju ndihmon të filloni ditën tuaj me më shumë energji, një hapësirë ​​e rregullt ju ndihmon të flini më mirë gjatë natës. Enët e palara në lavaman dhe rrobat që duhen futur në lavatriçe mund të mos jenë prioriteti, por rrëmuja mund të na bëjë të shqetësuar dhe të stresuar për fillimin e ditës së nesërme dhe kështu të kontribuojë në një gjumë të shqetësuar.

Dhe meqenëse po flasim për gjumin, nëse zgjimi në mëngjes duket si një mal dhe përgatitja shpesh duket si një garë kundër orës, vendoseni alarmin disa minuta më herët se kur duhet të ngriheni. Në këtë mënyrë do të mund ta filloni ditën tuaj më të qetë dhe do të keni më shumë kontroll mbi çdo vendim tuajën.

Advertisement

Hani më shumë perime jeshile

Kalimi në një dietë më të shëndetshme nuk është gjithmonë një transformim i madh dhe dramatik. Në fakt janë shumë zakone të vogla dhe shtesa në dietën tuaj që çojnë në një mënyrë jetese më të shëndetshme. Në vend që të përqendroheni në heqjen e grupeve ushqimore nga dieta juaj, shtoni zarzavate me gjethe në plan. Shtoni spinaqin në një omëletë të thjeshtë ose shtoni pak brokoli në salcën tuaj të spagetit.

Hiqni ekranet

Në vend që të bëni një pushim të thjeshtë nga mediat sociale  largohuni nga ekranet dhe aplikacionet dhe dilni nga divani. Shkoni për një shëtitje në lagjen tuaj. Vizitoni bibliotekën tuaj lokale, filloni të vraponi në stadiumin tuaj lokal. Shkoni për një shëtitje në male, kërceni ose bëni një klasë joga. Ju do të përfitoni jo vetëm shëndetin tuaj fizik, por edhe atë mendor.

Thuaj “faleminderit” në vend të “më fal”

Shumica prej nesh e përdorin fjalën “ më fal ” shumë shpesh në jetën tonë të përditshme, edhe nëse nuk kemi faj për asgjë. Ndërsa “më fal” është vetëm një fjalë, gjuha mund të ndikojë në mënyrën se si ne mendojmë dhe ndiejmë për veten tonë, dhe gratë, në veçanti, u mësohen që në moshë të re të jenë të sjellshme dhe mospërfillëse, shpesh duke e vënë veten poshtë. Në vend të ” më falni “, bëni një përpjekje të vetëdijshme për të thënë “faleminderit”. ” Faleminderit per durimin tuaj! ” në vend të “ Na falni për vonesën! ” është një mënyrë tjetër për të praktikuar mirënjohjen, por është gjithashtu një mënyrë solide për të qenë më i sjellshëm me veten.

Ndërtoni qëndrimin tuaj

Uluni drejt dhe përpiquni të mos përkuleni. Po, edhe mënyra se si ulemi mund të ndikojë në shëndetin tonë mendor. Praktikoni këtë për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Drejtoni shpinën dhe relaksoni shpatullat, merrni frymë thellë dhe të qëndrueshme dhe lëreni celularin mënjanë. Punoni në të vazhdimisht dhe do të shihni se i gjithë mendësia juaj ndryshon ngadalë por me siguri.

Advertisement

Ndryshe nga ‘ më fal ‘, ‘ jo ‘ është një fjalë që nuk e themi aq shpesh. Mos harroni se sa herë keni dashur të refuzoni një ftesë, por hezitoni sepse nuk dëshironit të mërzitni dikë ose sepse kishit frikë të humbisni diçka emocionuese. Herën tjetër mendoni për atë që është më e rëndësishme për ju, shprehni mendimet tuaja dhe thoni me mirësjellje “jo” – por nënkuptojeni! Një nga dhuratat më të rëndësishme që mund t’i bëni vetes është të kuptoni atë që thoni. Jini të vërtetë me të tjerët dhe me veten tuaj.

Jepni një bamirësie çdo muaj

Ndoshta me situatën financiare në të cilën jetojmë tingëllon pak dekurajuese të shpenzojmë para për një kauzë apo një institucion, por kur ndiejmë një boshllëk dhe nuk e dimë se çfarë nuk shkon me ne, e vetmja gjë që mund të na bëjë të ndihemi më mirë. është t’i japësh një personi tjetër ose shumë njerëzve së bashku. 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy