Ja se si mund të përdoret retinoli për lëkurën e thatë dhe të ndjeshme

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ja se si mund të përdoret retinoli për lëkurën e thatë dhe të ndjeshme

Retinoli është përbërësi më popullor për kujdesin e lëkurës që ndihmon në reduktimin e poreve, pigmentimit, si dhe përmirëson tonin dhe strukturën e lëkurës.

 

Retinol është vetëm një emër tjetër për vitaminën A dhe ka forma të ndryshme si një retinoid. Ndërsa ka shumë përfitime për lëkurën, ai e bën lëkurën të thatë. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz me lëkurë të thatë ose të ndjeshme mund të mos e përdorin atë, nëse nuk e dinë metodën e duhur për ta aplikuar pa e bërë lëkurën të thatë.

 

Advertisement

Dermatologia Dr Chytra sugjeroi të veproni me kujdes. Ajo rekomandoi aplikimin e tij një herë në javë dhe pas rreth katër javësh duke e rritur atë në dy herë në javë dhe më pas maksimumi tre ditë në javë për lëkurën e thatë dhe të ndjeshme.

 

Gjithashtu, ajo sugjeroi një metodë të quajtur metodë “sanduiç” që ka të ngjarë të ndihmojë në uljen e thatësisë. Në këtë metodë, retinoli vendoset në shtresa midis hidratuesit.

 

Advertisement

Dermatologët këshilluan kundër retinolit për njerëzit me lëkurë shumë të thatë dhe të ndjeshme pasi kjo mund të përkeqësojë lëkurën e tyre dhe gjithashtu të shkaktojë fotosensitivitet në pacientë të tillë.

 

Nëse mendoni se keni vërtet lëkurë të ndjeshme dhe nuk dëshironi të aplikoni retinol, atëherë sipas Dr Chytra mund të provoni një përbërës alternativ të quajtur bakuchiol i cili është shumë më i butë se retinoli, por është po aq i mirë sa retinoli.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy