Këto janë 3 metoda natyrale për zhdukjen e gurëve në veshka

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Këto janë 3 metoda natyrale për zhdukjen e gurëve në veshka

Për të mbajtur veshkat tona të shëndetshme, është e rëndësishme që të hidratohemi në mënyrën e duhur, për të lehtësuar largimin e mbeturinave dhe toksinave.

 

Veshkat janë organet përgjegjëse për filtrimin e toksinave dhe mineraleve që gjenden në gjak. Për këtë arsye ato janë shumë të rëndësishme për trupin tonë.

 

Advertisement

Si mund t’i kurojmë gurët në veshka:

 

1.Vaj ulliri

 

Advertisement

Një nga këto ilaçe natyrale mund të përbëhet nga vaji i ullirit i kombinuar me lëng limoni dhe uthull molle. Duke i përzierë mirë këto tre përbërës, do të përftohet një masë që duhet ta marrim çdo orë nga një lugë, derisa dhimbja e shkaktuar nga gurët në veshka të zhduket plotësisht.

 

2. Fruta pasioni dhe luleradhiqe

 

Advertisement

Lëngu i frutave të pasionit, i pirë disa herë në ditë është gjithashtu një ilaç i shkëlqyer për të zhdukur gurët e veshkave. Po ashtu edhe rrënja e luleradhiqes është shumë efektive për pastrimin e traktit urinar dhe nxitjen e eliminimit të gurëve në veshka. Me të mund të përgatitet një çaj bimor që duhet pirë rregullisht, të paktën dy ose tre filxhan në ditë. Aq do të mjaftojë për t’i mbajtur veshkat të shëndetshme.

 

3. Magnezi

 

Advertisement

Edhe magnezi është një ndër substancat kryesore për mbarëvajtjen e shëndetit tonë dhe përveç të tjerash parandalon shfaqjen e gurëve në veshka. Marrja e një doze prej 300 ml në ditë do të jetë e mjaftueshme për të parandaluar shfaqjen e tyre.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy