Këto janë ushqimet më të mira për të pastruar mëlçinë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Këto janë ushqimet më të mira për të pastruar mëlçinë

Çdo gjë që hamë dhe pimë gjatë jetës sonë kalon nëpër mëlçi. Kjo është pikërisht arsyeja pse ky organ duron dhe thith të gjitha zakonet tona të këqija të të ngrënit dhe mbron trupin tonë përmes punës së tij. Nëse dëshironi të bëni diçka të mirë për trupin tuaj, e rrjedhimisht edhe për mëlçinë tuaj, zbuloni se si ta mbani atë të shëndetshme dhe me çfarë ta “pastroni”.

Ushqimi i yndyrshëm dhe i skuqur, pijet jo të shëndetshme, alkooli dhe droga janë armiqtë kryesorë të mëlçisë sonë, e cila ka funksionin e një filtri në trup që pastron trupin nga përbërësit e dëmshëm.

Por, pikërisht për shkak të punës së rëndë që bën, mëlçia mund të rëndohet shumë dhe kjo mund të shkaktojë probleme shëndetësore.

Lajmi i mirë është se mëlçia rigjenerohet dhe pothuajse çdo dëmtim mund të riparohet.

Advertisement

Ushqimet që pastrojnë mëlçinë:

1. Hudhra – stimulon prodhimin e enzimave që ndihmojnë trupin të largojë toksinat.

2. Agrumet – të pasura me vitaminë C, agrumet janë një antioksidant i fuqishëm që ndihmon mëlçinë të përthithë më shpejt substancat e dëmshme.

3. Panxhari – i pasur me flavonoide, stimulon mëlçinë dhe përmirëson punën e saj.

Advertisement

4. Çaji jeshil – përbërësi katekinë me të cilin është i pasur ky çaj është një antioksidant i fuqishëm që pastron trupin.

5. Perimet me gjethe jeshile – spinaqi, lakra jeshile, chard dhe marule janë plot me klorofil dhe janë shumë efektive në neutralizimin dhe largimin e toksinave nga sistemi i gjakut.

6. Ananasi – është plot me vitaminë C dhe vepron si një diuretik natyral që largon trupin nga toksinat.

7. Nenexhiku – gjethet e mentes janë të pasura me flavonoide që veprojnë si antioksidantë të fuqishëm.

Advertisement

8. Xhenxhefili – një antioksidant shumë i fuqishëm që përshpejton metabolizmin, ndihmon në largimin e yndyrës nga trupi.

9. Arrat – përmbajnë sasi të mëdha të acideve yndyrore omega-3, si dhe aminoacide që përshpejtojnë procesin e detoksifikimit.

10. Lakra – ashtu si brokoli dhe lulelakra, edhe lakra ka një efekt të fortë në enzimat e mëlçisë, të cilat rregullojnë punën e mëlçisë dhe përshpejtojnë punën e saj.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy