Mbetjet e pesticideve, po i lani gabim frutat dhe perimet! Ekspertja tregon mënyrën e duhur

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Mbetjet e pesticideve, po i lani gabim frutat dhe perimet! Ekspertja tregon mënyrën e duhur

Mbetjet e pesticideve bujqësore në fruta dhe perime kërcënojnë shëndetin tonë. A mjafton uji me sodë buke, limon dhe uthull për të pastruar këtë substancë? Pra, cilat fruta dhe perime janë më të rrezikshme dhe cilat janë të sigurta?

1.Cilat janë gabimet më të shpeshta që bëjmë pa e kuptuar kur lajmë frutat dhe perimet?

Ekspertja e ushqimit Ebru Akdağ, thotë se metoda më efektive është larja me ujë të rrjedhshëm duke i fërkuar. Për frutat dhe perimet e forta, mund të përdoret një furçë për pastrim. Ndonjëherë ne bëjmë gjëra për të hequr qafe pesticidet në fruta dhe perime që bëjnë më shumë dëm sesa mirë.

Gabimet që bëjmë më shumë në këtë drejtim:

Advertisement

Larja e frutave dhe perimeve duke përdorur sapun, detergjent ose kimikate të tjera

Sidomos me pandeminë, filluam të dëgjojmë për njerëz që lajnë frutat dhe perimet me sapun, detergjent dhe madje edhe zbardhues. Kjo jo vetëm që nuk është e nevojshme, por do t’i kontaminojë ato me kimikate.

Prandaj, konsumimi i tij krijon një rrezik për shëndetin pasi do të rezultojë në marrjen e kimikateve të dëmshme.

Mos larja e frutave dhe perimeve që do t’i qërojmë

Advertisement

Frutat me lëvozhgë duhen larë edhe sepse gjatë qërimit të lëvozhgës kalojnë mikroorganizmat në shtresën e jashtme duke krijuar rrezik të mos lajmë duart përpara se të lajmë frutat dhe perimet është një nga çështjet që shpesh anashkalohet.

2- Cilat janë mënyrat për të reduktuar ekspozimin ndaj pesticideve nga ushqimi?

Mbetjet kimike në fruta dhe perime mund t’i largoni thjesht dhe lehtë me metodat e mëposhtme të provuara:

Larja me fërkim në ujë të ftohtë: Hulumtimet tregojnë se pastrimi i frutave dhe perimeve me një furçë të butë ndërsa i shpëlani në ujë të ftohtë redukton disa mbetje pesticidesh.

Advertisement

Sodë buke: Një studim zbuloi se larja e mollëve me 1% sodë buke ishte më efektive në largimin e mbetjeve të pesticideve sesa vetëm uji i rubinetit. Pika e rëndësishme këtu është se ne kemi një praktikë të gabuar në shoqërinë tonë për pastrimin e ushqimit me uthull.

Mikroorganizmat në ushqimet e lara në ujë me uthull mund të vdesin, por kimikatet, mbetjet e ilaçeve dhe pesticidet brenda bëhen më aktive me acidin në uthull.

Për këtë arsye, fillimisht e lajmë në ujë të gazuar dhe largojmë kimikatet, më pas e lëmë në ujë me uthull për të shkatërruar mikrobet.

Qërimi i perimeve dhe frutave: Edhe pse shumë fruta përmbajnë vitamina në lëvozhgat e tyre, qërimi i lëkurës së perimeve dhe frutave është vërtetuar se redukton ndjeshëm mbetjet e pesticideve.

Advertisement

Zierja: Në një studim, kur perimet dhe frutat ziheshin dhe më pas liheshin në ujë të ftohtë, mbetjet e pesticideve të të gjitha perimeve dhe frutave në eksperiment, përveç pjeshkës, u ulën me më shumë se 50% (12).

Shpëlarja e produktit me ujë të ozonuar: Uji i ozonuar është gjetur të jetë veçanërisht efektiv në largimin e mbetjeve të pesticideve nga ushqimet.

Uji alkalik i jonizuar: Ai largon ndotësit nga mbetjet në perimet dhe frutat e mbajtura në ujë të jonizuar rreth pH 9-9,5 më mirë se uji me pH neutral, rrit kohën e ruajtjes së ushqimeve dhe largon klorin.

3-A janë lëngjet për larjen e frutave dhe perimeve në treg më efikas se uji?

Advertisement

Autoritetet shkencore si Administrata Amerikane e Bujqësisë dhe Barnave (FDA) dhe Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) nuk rekomandojnë përdorimin e lëngjeve për larjen e frutave dhe perimeve. Meqenëse nuk ka asnjë standard për këto, efektet e kimikateve që ato përmbajnë janë të diskutueshme./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy