Nuk do ta besoni/ Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse filloni të ecni zbathur

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nuk do ta besoni/ Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse filloni të ecni zbathur

Sot, ka shumë mënyra apo produkte, që t’iu mbajnë apo t’iu bëjnë të dukeni më të rinj.

 

Por të qëndroni të freskët, mund të jetë shumë më e lehtë dhe nuk kërkon shumë kohë.

 

Advertisement

Njëra prej tyre është thjesht të ecni në natyrë. Disa studime zbuluan të qëndruarit zbathur, mund të ketë më shumë përfitime sesa mund të imagjinoni.  Por, këshillohet që së pari të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor, pasi nuk është një zëvendësim për ndërhyrjet mjekësore ose terapinë.

 

1-Mund të ndihmojë në parandalimin e pagjumësisë.

 

Advertisement

Ecja zbathur, e njohur gjithashtu si “tokëzim”, mund të përmirësojë gjumin dhe të rrisë nivelet tuaja të energjisë. Toka ka shumë elektrone që rimbushin tokën dhe ujin, dhe ato gjithashtu mund të na ringarkojnë në të njëjtën mënyrë.

 

Nëse nuk jemi fizikisht të lidhur me tokën, atëherë funksionet tona të rëndësishme bëhen të çekuilibruara, duke çuar në inflamacion dhe sëmundje. Kur jemi të sëmurë, ndiejmë dhimbje dhe kjo zakonisht prish gjumin.

 

Advertisement

2-Mund të lehtësojë dhimbjet menstruale.

 

Meqenëse ecja zbathur mund të ndihmojë me të gjitha llojet e  dhimbjeve , nuk është çudi që mund të ndihmojë edhe me dhimbjet menstruale. Të ecurit pa këpucë mund të bëjë mrekulli për mendjen, trupin dhe shpirtin tuaj.

 

Advertisement

3-Ju mund t’i menaxhoni më mirë situatat stresuese.

 

Ashtu si vitamina D në trupin tonë prodhohet nga energjia dhe frekuencat e gjeneruara nga dielli, toka ku qëndrojmë dërgon energji dhe frekuenca në trupin tonë.

 

Advertisement

Ecja zbathur mund të përmirësojë disponimin tuaj, mund të ndiheni më energjikë dhe mund t’i menaxhoni shumë më mirë situatat stresuese.

 

4-Mund t’i ndihmojë fëmijët tuaj të rriten mendërisht të fortë.

 

Advertisement

Lënia e fëmijëve tuaj të vrapojnë zbathur në papastërti, mund të ndihmojë në rritjen e sistemit të tyre imunitar, të heqin qafe alergjitë dhe të kontrollojnë nivelet e tyre të stresit. Mund t’i ndihmojë fëmijët tuaj të bëhen të fortë mendërisht.

 

Kalimi i kohës zbathur në bar, apo edhe në beton, për 10 minuta deri në një orë është ideale për të parë këto përfitime. Gjithashtu, vendosja e këmbëve të tyre në rërën e lagësht dhe ujin në plazh mund të jetë mënyra më e mirë për të transmetuar energji nga toka.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy