Pesë anijet turistike më të shtrenjta në botë për vitin 2023

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pesë anijet turistike më të shtrenjta në botë për vitin 2023

Mjetet e lundrimit më të shtrenjta dhe kërkuara janë anije të mëdha pasagjerësh të dizajnuara për udhëtime të kohës së lirë, duke u ofruar pasagjerëve një përvojë të paharrueshme në det. Ndërtimi i anijeve të lundrimit është i shtrenjtë sepse çdo linjë dëshiron më të mirën për pasagjerët e saj. Kompanitë investojnë miliona dollarë në ndërtimin e këtyre anijeve mega-detare. Me lehtësira të ndryshme dhe opsione argëtimi, duke përfshirë shfaqje të drejtpërdrejta, këto anije janë si resorte lundruese që argëtojnë mysafirët ndërsa udhëtojnë, sipas therichest.com.

 

Mariah Carey, Bonnie Tyler, Jennifer Lopez dhe artistë të tjerë të jashtëzakonshëm kanë performuar në anije lundrimi, duke argëtuar pasagjerët dhe duke e bërë udhëtimin të paharrueshëm.

 

Advertisement

Këto janë 5 anijet më të shtrenjta të lundrimit.

 

  1. Wonder Of The Seas – 1.35 miliardë dollarë

 

Wonder of the Seas është anija e pestë në linjën e lundrimit të Royal Caribbean. Anija filloi funksionimin në vitin 2022 dhe është më e madhja në botë për nga tonazhi bruto. Është 362 metra e gjatë dhe ka një tonazh bruto prej 236,857 në të 18 kuvertat. Anija mund të strehojë 6,988 pasagjerë dhe 2,300 ekuipazh. Wonder of the Seas përmban një sërë ambientesh ngrënieje, nga bufetë e rastësishme deri te restorantet e specializuara që shërbejnë kuzhina të ndryshme. Ajo gjithashtu ofron shfaqje të stilit Broadway, muzikë live, klube nate dhe bare për argëtim në mbrëmje.

Advertisement

 

  1. Symphony Of The Seas – 1.35 miliardë dollarë

 

Symphony of the Seas është një anije lundrimi e Royal Caribbean International. Ajo i përket klasës së anijeve “Oasis” të Royal Caribbean, e njohur për madhësinë e saj të madhe  dhe   veçoritë inovative . Symphony of the Seas është afërsisht 362 metra e gjatë dhe mund të strehojë deri në 5,518 pasagjerë me frekuencë të dyfishtë. Ka një kapacitet total prej rreth 6,680 pasagjerësh, me të gjitha vendkalimet e zëna. Symphony of the Seas është e jashtëzakonshme në dizajn, ndërtim dhe shërbim ndaj klientit.

 

Advertisement
  1. Harmony Of The Seas – 1.35 miliardë dollarë

 

Harmony of the Seas, një tjetër anije Royal Caribbean International, kushtoi më shumë se 1.2 miliardë dollarë dhe u lançua në vitin 2016. Është një nga anijet turistike më të mëdha në botë dhe ofron pajisje të ndryshme  dhe opsione argëtimi në bord. Harmony of the Seas është afërsisht 362 metra i gjatë dhe mund të strehojë deri në 5,497 pasagjerë me frekuencë të dyfishtë.

 

  1. Oasis Of The Seas – 1.4 miliardë dollarë

 

Advertisement

Oasis of the Seas është një anije lundrimi e Royal Caribbean International. Është anija e parë e klasit Oasis e Royal Caribbean e lëshuar në vitin 2009. Oasis of the Seas revolucionarizoi industrinë  e lundrimit me madhësinë dhe veçoritë e saj  novatore  . Ndërtimi i Oasis of the Seas kushtoi rreth 1.4 miliardë dollarë. Ajo ishte anija lundrimi më e madhe  në botë në kohën e nisjes së saj dhe mund të strehojë mbi 5,400 pasagjerë.

 

  1. The Allure Of The Seas – 1.5 miliardë dollarë

Allure of the Seas është   anija lundrimi më e shtrenjtë , me një gjatësi prej mbi 548 metrash. Ajo ofron një sërë aktivitetesh duke përfshirë rreshtimin me zinxhir, simuluesit e sërfit dhe një teatër në natyrë. Allure of the Seas ofron një shumëllojshmëri  opsionesh argëtimi, duke përfshirë shfaqje teatrale të stilit Broadway, shfaqje patinazhi në akull, muzikë live dhe festa tematike. Taylor Swift  performoi në Teatrin Aqua në vitin 2011 para 700 njerëzve, duke e bërë atë një nga  koncertet më të mira  të mbajtura në Allure of the Seas.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy