Pse duhet të hani sa më shpesh spinaq

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pse duhet të hani sa më shpesh spinaq

Nëse jeni duke kërkuar për ushqim super të shëndetshëm dhe cilësor, spinaqi është padyshim zgjedhja juaj.

Si fillim, ai krenohet me një aromë të butë dheu, e cila është ideale nëse nuk shijoni hidhësinë e kale ose butësinë e marules. Është gjithashtu tepër e lehtë për të shtuar spinaq të freskët dhe të ngrirë në receta, pavarësisht nëse jeni duke gatuar një smoothie të pasur me lëndë ushqyese ose duke gatuar një zierje të përzemërt.

Nëse spinaqi nuk është tashmë një shtesë e zakonshme për sallatat, makaronat, omëletat, supat dhe smoothiet tuaja, bollëku i përfitimeve të tij të shëndetshme do t’ju frymëzojë që të dilni në treg sa më shpejt të jetë e mundur. Këto janë të gjitha përfitimet e shëndetshme dhe ushqyese të spinaqit, sipas dietologëve të regjistruar, raporton Real Simple.

1.Spinaqi është i pasur me antioksidantë

Advertisement

Spinaqi është i pasur me antioksidantë të ndryshëm, si luteinë, beta-karoten dhe vitaminë C. Kjo është thelbësore për shëndetin e përgjithshëm pasi antioksidantët neutralizojnë radikalet e lira. Kur radikalet e lira grumbullohen në trup, kjo çon në dëmtimin e qelizave dhe stresin oksidativ, i cili është një shkak kryesor i kushteve kronike si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti i tipit 2. Megjithatë, për shkak se antioksidantët (si ato në spinaq) ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë radikalët, mund të parandalojnë dëmtimin oksidativ dhe t’i mbajnë qelizat tuaja të shëndetshme.

2.Spinaqi ka kalium i cili ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut

Spinaqi është një burim i mirë i kaliumit, i cili ndihmon në uljen e presionit të gjakut duke relaksuar enët e gjakut. Kaliumi gjithashtu funksionon duke balancuar nivelet e natriumit në trup – i cili në sasi të mëdha mund të rrisë presionin e gjakut. Përveç kësaj, spinaqi është një burim i shkëlqyer i folatit dhe magnezit, dy lëndë ushqyese që rrisin prodhimin e oksidit nitrik, një molekulë që ka një efekt në uljen e presionit të gjakut. Kjo është thelbësore sepse presioni i lartë i gjakut është një faktor kryesor rreziku për sëmundjet e zemrës dhe shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

3.Spinaqi është ushqim i shkëlqyer për trurin

Advertisement

Spinaqi është një nga ushqimet më të mira për shëndetin e trurit. Sipas revistës Neurology, një dozë ditore prej vetëm një porcioni me zarzavate me gjethe, si spinaqi, mund të ngadalësojë rënien njohëse të lidhur me moshën.

Kjo është për shkak të përmbajtjes së lartë të luteinës, beta-karotenit, folatit dhe phylloquinone (një formë e vitaminës K), të cilat mbrojnë qelizat e trurit me kalimin e kohës.

Mekanizmat e saktë ndryshojnë sipas lëndëve ushqyese, por ato në përgjithësi funksionojnë duke reduktuar stresin oksidativ, neuroinflamacionin (p.sh. inflamacion i trurit dhe palcës kurrizore) dhe depozitimin e proteinave të përfshira në kushte si sëmundja e Alzheimerit.

4.Spinaqi siguron hekur për të mbajtur gjak të shëndetshëm

Advertisement

Spinaqi është një burim hekuri, një mineral që përdoret për prodhimin e hemoglobinës, përbërësi kryesor i rruazave të kuqe të gjakut. Këto qeliza janë përgjegjëse për sjelljen e oksigjenit në të gjitha organet dhe indet tuaja, ndaj janë shumë të rëndësishme. Ekzistojnë dy lloje hekuri: hemi, i cili gjendet në ushqimet shtazore dhe jo-hemi, i cili vjen nga ushqimet bimore, përfshirë spinaqin.

“Trupi nuk thith hekurin jo-hem si dhe hekurin hem, por ju mund të rrisni përthithjen duke kombinuar spinaqin me një burim të vitaminës C”, thotë dietologu i regjistruar Ryan Geiger. Shembuj të ushqimeve të pasura me vitaminë C përfshijnë lëng limoni, brokoli, speca zile, patatet e bardha dhe domatet.

5.Spinaqi është plot me fibra për shëndetin dhe funksionimin e duhur të zorrëve

Mund të mos jetë tema më magjepsëse, por një tjetër përfitim i madh shëndetësor i spinaqit është përmbajtja e tij fantastike e fibrave, e cila mbështet shëndetin e mikrobiomës suaj të zorrëve dhe promovon tretjen e duhur. Spinaqi përmban fibra të patretshme, e cila është një lloj fibre që nuk shpërbëhet lehtë.

Advertisement

Kjo rrit pjesën më të madhe të jashtëqitjes, duke e bërë më të lehtë kalimin dhe potencialisht lehtësimin e kapsllëkut. Fibrat e pazgjidhshme shoqërohen gjithashtu me rritjen e ngopjes pas një vakti, kështu që spinaqi mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur për më gjatë.

6.Spinaqi është i mrekullueshëm për shëndetin e syve

Ndryshe nga besimi popullor, karotat nuk janë perimet e vetme që përfitojnë sytë tuaj. Spinaqi përmban antioksidantë luteinë dhe zeaksantinë, të cilat lidhen me vitaminën A.

Të dyja janë ushqyese dhe mbrojnë sytë tuaj nga dielli, burimi kryesor i stresit oksidativ (dhe kështu dëmtimi i qelizave) në sy. Kjo mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të syrit të lidhura me moshën, duke përfshirë degjenerimin makular dhe kataraktet.

Advertisement

Por mbani në mend: si luteina ashtu edhe zeaksantina janë lëndë ushqyese të tretshme në yndyrë, që do të thotë se ato kanë nevojë për yndyrë që të përthithen nga trupi. Për të përfituar të gjitha përfitimet e këtyre antioksidantëve, merrni parasysh të hidhni pjatën tuaj të ardhshme me spinaq me vaj ulliri ekstra të virgjër ose ta kombinoni me avokado, fara ose peshk të yndyrshëm.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy