Shkencëtarët kanë krijuar një version më të shëndetshëm të çokollatës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Shkencëtarët kanë krijuar një version më të shëndetshëm të çokollatës

Shkencëtarët zviceranë janë marrë me kakaon dhe derivatet e tij prej dekadash, pasi çokollata është një nga produktet kryesore të eksportit të vendit. Duke qenë se është një produkt prodhimi i të cilit ndot ndjeshëm mjedisin, vitet e fundit kërkimet e kryera mbi kakaon janë orientuar drejt krijimit të versioneve më të shëndetshme dhe më të qëndrueshme të çokollatës.

Sipas gazetës The Guardian, shkencëtarët në bashkëpunim me çokollatat kanë zhvilluar një recetë të re për çokollatën , ku sheqeri zëvendësohet nga mbetjet e perimeve, të cilat në rrethana normale janë të destinuara për asgjësim. Duke bluar të gjithë kokrrën e kakaos, në vend që të përdorni vetëm zemrën, ekspertët kanë krijuar një pelte të ëmbël, të mbushur me fibra , që mund të zëvendësojë sheqerin e shtuar në çokollatë. Rezultatet e studimit u publikuan në Nature Food dhe, nëse kjo recetë e re funksionon në nivel prodhimi masiv, atëherë së shpejti do të jemi në gjendje të blejmë çokollata më të shëndetshme dhe më të qëndrueshme për mjedisin .

Përsa i përket shijes, ky produkt i ri është shumë i kënaqshëm, pasi ekspertët që merren me ushqime të cilët nuk janë përfshirë në studim kanë konstatuar gjithashtu dhe falë fibrave bimore i bën mirë shëndetit.

“Kokrra e kakaos është në thelb një kungull dhe në këtë fazë ne përdorim vetëm farat e tij”, thonë ekspertët e teknologjisë ushqimore.

Advertisement

“Futja e lagështisë në përzierjen e çokollatës është e gabuar, sepse në fakt e prish atë. Ne po mos respektonim një nga rregullat e shenjta të prodhimit të çokollatës”, tha kreu i ekipit kërkimor me bazë në Cyrih, Kim Mishra.

Ai argumenton se kjo qasje e re për prodhimin e çokollatës do të përfitojë gjithashtu shumë fermerët , pasi ata do të fitojnë më shumë para duke shitur të gjithë kokrrën e kakaos.

Kjo metodë e re e krijimit të çokollatës kërkon 6% më pak tokë dhe ujë, gjë që është shumë e favorshme ekonomikisht për fermerët. Në të njëjtën kohë, megjithatë, ajo kërkon temperatura më të larta kultivimi dhe përpunimi, gjë që shqetëson shkencëtarët.

Prodhimi i çokollatës vendos një barrë të konsiderueshme për mjedisin, madje konsiderohet, për sa i përket prodhimit të dioksidit të karbonit, i krahasueshëm me industrinë e mishit. Kjo recetë e re me çokollatë duket se do t’i japë zgjidhje këtij problemi dhe ne patjetër do të presim me padurim të provojmë versionin e saj më të shëndetshëm./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy