Si ta kuptoni nëse vuani nga mungesa e vitaminës D

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Si ta kuptoni nëse vuani nga mungesa e vitaminës D

Vitamina D quhet edhe vitamina e diellit dhe është përgjegjëse për shumë funksione të rëndësishme dhe vitale në trup. Fatkeqësisht, gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga mungesa e vitaminës D dhe studime të shumta tregojnë se kjo gjendje është në rritje.

Vitamina D është një vitaminë e tretshme në yndyrë që luan një rol kyç në ruajtjen e shëndetit të kockave dhe sistemit imunitar. Ekzistojnë dy forma kryesore të vitaminës D: D2 (ergocalciferol) dhe D3 (kolekalciferol). Këto forma të vitaminës D ndryshojnë në burimet nga të cilat janë marrë.

Mënyra kryesore që trupi merr vitaminën D është përmes ekspozimit të lëkurës ndaj rrezeve të diellit. Pikërisht për këtë quhet vitamina e diellit. Kur lëkura reagon ndaj rrezeve UVB, sintetizohet vitamina D, e cila më pas shndërrohet në formën aktive të vitaminës D në mëlçi dhe veshka.

Shenjat tipike të mungesës së vitaminës D janë lodhja dhe humbja e flokëve. Gjithashtu, individët ndjejnë më shpesh dhimbje në muskuj dhe kocka dhe kjo ndikon edhe në çrregullimet e gjumit.

Advertisement

Kur bëhet fjalë për gratë, ekziston një simptomë e pazakontë që mund të tregojë mungesë të kësaj vitamine të rëndësishme. Bëhet fjalë për PMS të theksuar, pra një ndjesi të fortë të simptomave premenstruale. Nëse nuk keni pasur probleme me PMS më parë, por kohët e fundit e ndjeni atë më fort, mund t’ju duhet të kontrolloni sasinë e vitaminës D në trupin tuaj.

Mungesa e vitaminës D gjithashtu mund të çojë në ndryshime të humorit si depresioni, thonë ekspertët. Një meta-analizë e vitit 2020 e 61 studimeve gjeti një lidhje të qartë midis niveleve të ulëta të vitaminës D dhe depresionit. Ekspertët nuk janë të sigurt pse kjo mund të ndodh; ata supozojnë se vitamina D ka një efekt pozitiv në qendrat nervore në tru përgjegjës për humorin.

Nëse dyshoni se mund të keni mungesë të vitaminës D, rekomandohet të konsultoheni me një mjek. Ai mund të rekomandojë një test gjaku të vitaminës D për të përcaktuar nivelin aktual të kësaj vitamine në trupin tuaj.

Bazuar në rezultatet e testit dhe historinë tuaj mjekësore, mjeku juaj mund të rekomandojë hapa të duhur për të korrigjuar mungesën tuaj, duke përfshirë ndryshimet dietike, suplementet e vitaminës D ose ekspozimin e shtuar në diell.

Advertisement

Është e rëndësishme të mos përpiqeni të vetë-diagnostikoni ose trajtoni mungesën e vitaminës D pa u konsultuar me një profesionist të kualifikuar të kujdesit shëndetësor. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy