Si ta kuptosh në 30 sekonda nëse ke ose jo probleme me zemrën

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Si ta kuptosh në 30 sekonda nëse ke ose jo probleme me zemrën

Nëse ndonjëherë ju ka shqetësuar rrahja e shpejtë e zemrës, ose rrahje të forta të herëpashershme, ka një metodë të lehtë dhe të shpejtë si të shihni nëse keni probleme me zemrën ose jo. Kjo nuk është një mënyrë për të shmangu mjekun, megjithatë do t’ ju jap një ide nëse jeni në kushte optimale ose jo.

Ndiqni hapat më poshtë për të mësuar si.

#Hapi i parë

Në një enë hidhni ujë të ftohtë dhe sigurohuni që hapësira i nxë të dyja duart. Brenda në ujë, hidhni disa copa akulli.

Advertisement

#Hapi i dytë

Fusni duart brenda dhe mbajini ekzaktësisht 30 sekonda. Do kuptoni si përgjigjet gjaku juaj në kontakt me të ftohtin.

Rezultatet e mundshme janë këto:

1. Gishtat tuaj mund të jenë skuqur dhe ky është lajm i mirë. Skuqja e duarëve tregon se nuk ka asnjë problem me oksigjenin në gjak. Nuk ka asgjë që s’shkon me qarkullimin tuaj të gjakut.

Advertisement

2. Nëse gishtat dalin të zbehtë prej aty (madje marrin ngjyrë mavi), duhet të shqetësoheni paksa. Mund të keni probleme me qarkullimin e gjakut. Niveli i oksigjenit në qelizat e gjakut s’është i mjaftueshëm, ose mund të keni probleme me furnizimin e oksigjenit në gjak. Sidoqoftë nuk ka vend për panik, pasi duart e zbehta mund të dalin edhe për arsye të tjera.

Nëse përballeni me rastin e dytë, përpiquni t’i ngrohni duart dhe t’i masazhoni derisa t’i kthehen gjendjes normale.

Si ta kuptosh në 30 sekonda nëse ke ose jo probleme me zemrën shkruan Vizion Plus.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy