Si të gatuani brokolin në mënyrë që të ruajë vlerat ushqyese

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Si të gatuani brokolin në mënyrë që të ruajë vlerat ushqyese

Brokoli është një nga perimet më ushqyese nga familja e lakrave. Vlerat ushqyese, mineralet e vitaminat e shndërrojnë në një nga perimet më të rekomanduara nga nutricionistët. Një lule brokoli i ofron organizmit shumë më shumë vitamina K dhe C nga se trupi ka nevojë. Përveç tyre, brokoli gjithashtu përmban folate, fibër, krom vitamina E, Vitamina B1, B2, B3, B6 dhe mangan

Të gjitha vlerat e mësiperme ushqimore mund t’i përfitoni nga brokoli nëse këtë perim e gatuani në mënyrën e duhur. Me poshte do te lexoni disa truke

-Kur e shpëlani, përdorni ujë të ftohtë të rrjedhshëm.

-Gatimi duhet të jetë i shpejtë dhe në zjarr të njëtrajtshëm gjatë gjithë kohës.

Advertisement

-Brokolin prijeni në katër pjesë.

-Mënyra më e mirë është ta përgatisni në avull *gatim me presion

-Mos e gatuani brokolin menjëherë pas zierjes.

-Një valë e dhënë për 5 minuta ndihmon që brokoli të ruajë të ruajë quercetin dhe kaempferol, të cilat janë flavonoids. Beta-carotene, antioksidantët dhe luteina nuk do të humbasin gjithashtu./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy