Të dielën ndryshon ora, akrepat shkojnë një orë përpara

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Të dielën ndryshon ora, akrepat shkojnë një orë përpara

Në orët e para të së dielës, më 31 mars, akrepat e orës do të duhet të lëvizin një orë përpara, pra nga ora 2 e mëngjesit, në orën 4 të mëngjesit

Në këtë mënyrë do të humbasim një orë gjumë dhe kështu lëvizja e akrepave do të ndikojë në trupin tonë.

Disa orë, si ato në pajisjet teknologjike, do të ndërrohen automatikisht. Por për pajisjet e vjetra që nuk janë të lidhura me internetin, duhet t’i lëvizni manualisht para se të shkoni në shtrat të shtunën në mbrëmje.

Zgjimi një orë më herët se zakonisht mund të prishë ritmin tonë ose orën natyrale 24-orëshe të trupit dhe të na bëjë të ndihemi të përgjumur dhe të çorientuar, gjë që mund të rezultojë në pasoja të tjera shëndetësore.

Advertisement

Natën nga e shtuna në të diel duhet të shkojmë në shtrat një orë më herët, në mënyrë që të zvogëlojmë mundësinë e gjumit të dobët. Në një studim të botuar në revistën Sleep Science and Practice, gati 14 përqind e njerëzve thanë se flinin më keq gjatë dy javëve pas ndërrimit të orës.

Një ndryshim i thjeshtë në rutinën tuaj javore mund t’ju ndihmojë të flini më mirë.

Si rezultat, ju mund të jeni më pak të vëmendshëm, më të ngadalshëm në reagim dhe përgjithësisht të ndiheni të përgjumur. Ne të gjithë mbështetemi te drita e ditës dhe natës për t’i sinjalizuar trupit tonë se kur është koha për t’u zgjuar dhe për të fjetur, kështu që edhe ndryshimet delikate mund të prishin ritmin qarkullues që rregullon pushimin tonë./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy