Zgjimin me 4 hapa, për ju që e keni të vështirë të hapni sytë në mëngjes

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zgjimin me 4 hapa, për ju që e keni të vështirë të hapni sytë në mëngjes

Nëse alarmi juaj po ju bezdis sërish këtë mëngjes, ndoshta është koha të mësoni se si të ngriheni nga shtrati çdo mëngjes me një buzëqeshje në fytyrë.

Duket se çdokush mund të kthehet në një zog mëngjesi dhe suksesi është i garantuar nëse provoni këto katër hapa, kështu që le të fillojmë

1. Mos u dorëzo
Eksperti i gjumit Dr. Michael Breus thotë se ai së pari do të merrte parasysh se kur shkon në shtrat dhe nëse është e njëjta orë çdo natë. Sipas tij, për të qenë i suksesshëm, duhet të këmbëngulësh dhe të shkosh në shtrat në të njëjtën orë çdo ditë dhe duhen rreth 21 ditë që ora jonë e brendshme të mësohet me orarin e ri. Ai shton se nuk është aq e thjeshtë të shkosh në dhomë në të njëjtën kohë dhe të ngrihesh herët. Ju duhet të përcaktoni kohën kur dëshironi të ngriheni dhe të detyroni veten të zgjoheni pikërisht në atë orë për 21 ditë në mënyrë që truri të marrë mesazhin.

2. Ndihma është e mirëseardhur

Advertisement

Një nga mënyrat më të mira për të arritur qëllimet tuaja dhe për t’u zgjuar plot energji është të flini mjaftueshëm. Për të ndihmuar veten, mund të përdorni suplemente si magnezi ose melatonin, të cilat përmbajnë përbërës që do t’ju ndihmojnë të bini në gjumë më shpejt dhe të qëndroni në gjumë.

3. Cili është kronotipi juaj?

Përveç të qenit i qëndrueshëm çdo natë dhe çdo mëngjes, Breus thekson rëndësinë e njohjes së kronotipit tuaj – dhe përshkruan se cili është “personaliteti juaj i gjumit”. Është e vërtetë që ne nuk jemi të gjithë luanë dhe arinj, kështu që ndonjëherë do të jetë pak më e vështirë të shndërrohesh në një person mëngjesi, sepse thjesht nuk je ti – ti. Sidoqoftë, është e mundur që si delfinët ashtu edhe ujqërit të pushojnë herët dhe të ngrihen herët. Njohja e kohës më të mirë për t’u zgjuar mund t’ju ndihmojë të jeni realist për qëllimet tuaja – kur doni të shkoni në shtrat dhe kur dëshironi të ngriheni.

4. Lëreni diellin në dhomë

Advertisement

Sa herë që zgjidhni një orë zgjimi kur vendosni alarmin, ajo që po bëni në të vërtetë është të rregulloni orën tuaj të brendshme dhe ekspozimi ndaj dritës ka një ndikim të madh në këtë. Siç shpjegon eksperti, ekspozimi ndaj dritës në 15 minutat e para të ditës dërgon sinjale në tru se është koha për t’u zgjuar çdo ditë.

“Unë mendoj se ne të gjithë do të ishim në formë shumë më të mirë nëse do të përdornim diellin si alarm,” thekson ai, duke shtuar se është e lehtë të bësh saktësisht siç e kemi shpjeguar – hapni perdet dhe nëse jashtë nuk ka diell. , do të ketë të njëjtin efekt nëse ndizni dritën në shtëpi të gjitha dritat kur zgjoheni. Por nëse qëllimi juaj është të zgjoheni herët, atëherë duhet të harroni blindat ose perdet e errëta dhe të lini diellin e mëngjesit të hyjë në dhomën tuaj për t’ju zgjuar sapo të hapni sytë.

/vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy