3 vende vakante në SPAK, përfaqësues të SHBA ndjekin nga afër intervistat e prokurorëve: Jemi të angazhuar në luftën kundër korrupsionit

Pinterest LinkedIn Tumblr +
3 vende vakante në SPAK, përfaqësues të SHBA ndjekin nga afër intervistat e prokurorëve: Jemi të angazhuar në luftën kundër korrupsionit

Në ambientet e KLP sot janë duke u zhvilluar intervistat për prokurorë në SPAK.

 

Përfaqësues të ambasadës amerikane po e ndjekin nga afër këtë proces, teksa në një postim në rrjetin social, ambasada bën me dije se mbeten të përkushtuar për të mbështetur Shqipërinë në luftën kubdër korrupsionit dhe forcimin e institucioneve.

 

Advertisement

“Ambasada e SHBA po ndjek nga afër intervistat dhe vlerësimet nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për kandidatët prokurorë që aplikojnë për tre vendet e fundit bosh në SPAK. Shtetet e Bashkuara presin që ky proces kyç të çojë në përzgjedhjen e prokurorëve më të kualifikuar me nivelet më të larta të guximit, profesionalizmit, integritetit dhe pavarësisë.

 

Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për ta mbështetur Shqipërinë teksa ajo lufton korrupsionin, forcon institucionet e saj të drejtësisë dhe mbron sundimin e ligjit. SPAK mbetet një pjesë kritike e asaj përpjekjeje“, shkruan ambasada.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy