Berisha: Vuçiç është një Putin i vogël, i aftë të kryejë masakra

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Berisha: Vuçiç është një Putin i vogël, i aftë të kryejë masakra

Sali Berisha teksa mori fjalën e tij në Kuvend për të dënuar masakrat serbe në Bosnjë ndaj civileve myslimane, nuk nguroi të sulmonte Presidentin serb Aleksander Vucic.

Lideri historic i të djathtës e krahasoi Vucic me Putin, duke thënë se kreu I shtetit serb është gati të kryeje masakra sikurse ka bërë Serbia në të kaluarën.

Advertisement

Njohja e gjenocidit  ne Srebrenice është një akt i domosdoshëm për kombet. Ata që nuk e njohin kanë ndërgjegje para historike. Është një genocid universalisht i faktuar , i pranuar nga vendet e qyteteruara.Njohja e genociditit është e domosdoshme në mënyrë që krime të tilla të mos përsëriten më. Ballkaki nuk po ecën mirë sepse qëndrimi i ndërkombëtareve ndaj Vucic nuk ka qënë I duhuri.Vucic është një Putin I vogël, është I gatshëm të kryeje sërish masakra, deklaroi Berisha.

Rezoluta e propozuar nga Berisha dhe grupi i tij ne PD per te denuar krimet serbe ne Bosnje, eshte rrezuar me votim nga Kuvendi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy