Bisedimet me Turqinë, Greqia optimiste, Mitsotakis: Nuk do të diskutojmë sovranitetin

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri grek, Mitsotakis ka rikthyer edhe njëherë në vëmendje çështjen e bisedimeve me Turqinë, gjatë diskutimeve që nisën më herët gjatë së martës në lidhje me pr/ligjin për shtrirjen e ujërave territoriale.

Mitsotakis u shpreh optimist për rinisjen e këtyre bisedimeve me Turqinë, por shtoi se Greqia nuk do të shtrojë për diskutim të drejtat e saj sovrane.

Bisedimet mes Greqisë dhe Turqisë pritet të rinisin më 25 prill në Stamboll pas një ndërprerje 4 vjeçare dhe shpesh herë në mediat shqiptare u diskutua se ndërmjetës i tyere ka qenë dhe kryeministri Edi Rama.

Mes të tjerash, gjatë fjalimit të tij përpara ligjvënësve, Mitsotakis siguroi se bisedimet do të rinisin aty ku u ndërprenë në vitin 2016.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy